Religia nie będzie się wliczać do średniej. Jest decyzja Ministerstwa Edukacji
Ocena z religii i etyki nie będzie się już wliczać do średniej ucznia - tak wynika z informacji opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych ministra edukacji narodowej, który pojawił się na stronie resortu. Rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie w II kwartale br., czyli od kwietnia, co oznacza, że zmiany być może zaczną obowiązywać już w bieżącym roku szkolnym.
- W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen - uzasadnia swoją decyzję MEN.
Powyższe zmiany już wcześniej zapowiadała ministra edukacji Barbara Nowacka, choć nie są one jedynymi dotyczącymi religii w szkołach. Na wejście w życie czeka decyzja o zmniejszeniu liczby godzin religii z dwóch do jednej w tygodniu, finansowanych z budżetu państwa.
MEN potwierdza dalsze zmiany w nauczaniu
W aktualizacji wykazu prac legislacyjnych MEN znalazł się również zapis o "niezadawaniu przez nauczycieli w klasach I-III dla dzieci i młodzieży prac pisemnych i praktycznych do wykonania przez uczniów poza szkołą" i "braku obowiązku wykonania przez uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży prac pisemnych i praktycznych zadawanych przez nauczyciela do wykonania poza szkołą oraz nieocenianiu wykonania albo niewykonania tej pracy przez ucznia".