Ekskluzywny wieżowiec Piotra Misztala przy Piotrkowskiej w Łodzi /wizualizacje

i

Autor: Wizualizacje: Design Lab Group

Koniec ze sławojkami w centrum Łodzi? Misztal chce postawić szklany wieżowiec

2021-09-20 8:47

Czy to koniec walki między Piotrem Misztalem a miastem? Biznesmen przedstawił projekt ekskluzywnego wieżowca, który miałby stanąć na jego działce przy ul. Piotrkowskiej 154. Jak twierdzi miasto, jest światełko w tunelu, teraz plan zabudowy terenu musi zyskać aprobatę radnych.

Piotr Misztal od wielu lat stara się przekonać Miasto do swoich projektów. Działkę przy ul. Piotrkowskiej 154 obejmuje jednak miejscowy plan zagospodarowania, mówiący m.in., że wysokość zabudowy może wynosić do 25 metrów. Tymczasem, jednym z najbardziej kontrowersyjnych projektów (2020 rok), jakie biznesmen przestawił, był futurystyczny drapacz chmur, mierzący 110 metrów. Niezadowolony z odmowy Miasta Misztal, w odwecie stawiał na swojej działce dyby i sławojki. Z planów budowy nigdy nie zrezygnował. Jak się okazało, znalazł narzędzie, które może pozwolić mu na realizację jego najnowszych planów. "Jest nim specustawa mieszkaniowa (tzw. „lex developer”), pochodząca z 2018 r. ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, która dopuszcza budowę mieszkań i inwestycji towarzyszących niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest jeden warunek: inwestycja nie może być sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Tej sprzeczności w przypadku działki przy ul. Piotrkowskiej 154 nie ma. I choć plan zabudowy terenu musi zyskać jeszcze aprobatę Rady Miejskiej, wydaje się, że widać dla tego pomysłu światełko w tunelu" - podaje Urząd Miasta Łodzi.

ZOBACZ TEŻ: Po remoncie tych ulic Łódź będzie miała... Bulwary Północne

Kuria nie pozwala mi na remont

Budynek, który miałby stanąć nieopodal Centralu II to 72-metrowy przeszklony wieżowiec. - To będzie bardzo ekskluzywny budynek mieszkalny. Chciałbym zrobić coś więcej niż posiada Warszawa na ulicy Złotej. Coś, czym będziemy mogli się pochwalić - mówił w rozmowie z Radio Łódź.

Budynek będzie miał 20–23 kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w której mieścić się mają pomieszczenia techniczne oraz lounge bar stanowiący strefę wspólną mieszkańców. Na parterze zaplanowano lokale dla gastronomii, strefę wejściową oraz wjazd na parking, który będzie znajdował się na wyższych piętrach (do 61 miejsc parkingowych). Od piątej kondygnacji w górę w wieżowcu będą mieszkania w liczbie pomiędzy 85 a 110. Przy czym na VI piętrze lokatorzy będą mieć do dyspozycji basen i strefę relaksu, a na antresoli także siłownię.

GALERIĘ ZDJĘĆ znajdziecie poniżej

Uzgodniona z Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków geometria bryły budynku (wypracowana po wielomiesięcznych konsultacjach) nawiązuje charakterem do obecnego przy ul. Piotrkowskiej łódzkiego modernizmu. Gmach zostanie wkomponowany w otoczenie poprzez nawiązanie wysokością uskoków w bryle do sąsiednich budowli. Akceptacja ŁWKZ była niezbędnym warunkiem realizacji projektu, który jest zlokalizowany w strefie zabytkowej zabudowy.

Oto wstępne wizualizacje budynku, który może stanąć przy Piotrkowskiej:

Inwestor uzyskał już pozwolenie na przebudowę sieci wodociągowej i gazowniczej znajdujących się na jego działce. Budowa wieżowca będzie wymagała ich przeniesienia. Teraz los projektu jest w rękach łódzkich radnych.

Sonda
Podoba Ci sie budynek, który ma stanąć przy Piotrkowskiej?