Koniec z betonowymi płytami! Na pl. Dąbrowskiego będzie... zielono!

i

Autor: UMŁ, Paweł Łacheta

Koniec z betonowymi płytami! Na pl. Dąbrowskiego będzie... zielono!

2021-09-16 8:31

Łódzki magistrat zapowiada zieloną rewolucję. Beton na placu Dąbrowskiego ma zniknąć, a w jego miejsce pojawić ma się zieleń. Dużo zieleni.

"To miała być wizytówka miasta i jego centrum. Przeszło dekadę temu na przebudowę pl. Dąbrowskiego ogłoszono ogólnopolski konkurs. Zwyciężył w nim Rafał Szrajber, który zaproponował na pl. Dąbrowskiego nową nawierzchnię i fontannę przypominającą wznoszące się fale. Niestety, podczas oficjalnego odsłonięcia nowej płyty okazało się, że realizacja rozmija się z projektem. Lekkie fale zastąpiły toporne konstrukcje pokryte drobnymi kafelkami, a sama fontanna zdominowała plac i częściowo zasłoniła gmach Teatru Wielkiego" - zauważa magistrat i zapowiada zmiany. Jak mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi, przynajmniej część płyt zostanie zdemontowanych i zastąpionych roślinami. Zanim to się jednak stanie, głos w tej sprawie będą mogli zabrać łodzianie, bowiem miasto zaprasza mieszkańców do zaprojektowania placu na nowo. W planach są konsultacje z mieszkańcami. Projekt zazielenienia pl. Dąbrowskiego ma powstać do początku przyszłego roku, a na wiosnę miasto ogłosi przetarg na wykonawcę.

CZYTAJ TEŻ: Te ulice lepiej omijać w najbliższym czasie! Gdzie trafisz na remonty?

Walka modliszki z szerszeniem. Nagranie Wigierskiego Parku Narodowego

Podobne działania, wprowadzające zieleń do centrum miasta, obejmują m.in. pl. Wolności czy teren przed pałacem Poznańskich. - Mamy na oku także plac przy hotelu Hampton by Hilton przy ul. Piotrkowskiej i szukamy też kolejnych, które możemy zazielenić. To początek większego projektu, który będziemy realizować w kolejnych latach - zapowiada Riemer.

Sonda
Jak Ci się podoba pomysł zazielenienia pl. Dąbrowskiego w Łodzi?