Moneta z Księżym Młynem pojawi się w obiegu 23 maja

i

Autor: Narodowy Bank Polski Moneta z Księżym Młynem pojawi się w obiegu 23 maja

Moneta okolicznościowa z Księżym Młynem: SPRAWDŹ od kiedy i gdzie będzie ją można kupić! [WIDEO]

2016-05-23 10:38

Dziś (23 maja) do obiegu wchodzi moneta okolicznościowa z Księżym Młynem. To dla łodzian nie lada kąsek. SPRAWDŹCIE, gdzie można ją kupić!

Narodowy Bank Polski 23 maja wprowadza do obiegu okolicznościową monetę pięciozłotową  – "Księży Młyn w Łodzi" z serii "Odkryj Polskę". To dla łodzian nie lada kąsek. Monetę z Księżym Młynem można kupić w NBP w cenie 5 zł. Jak ogłosił Pociąg do Łodzi, monetę z Księżym Młynem będzie można nabyć również podczas kiermaszu na Księżym Młynie, który odbędzie się 29 maja w godz. 13-18. NBP będzie tam miało swoje stoisko. Szczęściarze być może trafią na nią podczas zakupów. Moneta zostanie wydana w nakładzie ok. 1 200 000 sztuk.

Zobacz też: TOP 6 dowodów na to, że Łódź jest centrum świata [GALERIA ZDJĘĆ]. Gdzie jest łódzki Luwr, a gdzie Manchester?

Księży Młyn - historia

Księży Młyn powstał na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do proboszcza łódzkiego, wzmiankowanej w 1428 i 1521. Działał tam również młyn sołtysi, później zwany wójtowskim, wzniesiony w tym samym czasie, w niewielkiej odległości od plebańskiego, w górnym biegu rzeki Jasień, prawego dopływu Neru. Na mocy postanowienia władz z 21 listopada 1823 młyny Wójtowski, Księży i Lamus przeszły pod zarząd gminy miejskiej z zamysłem wykorzystania ich na cele przemysłowe, zgodnie z zasadami ustalonymi 30 stycznia 1821 przez administrację rządową Królestwa Polskiego.

Pierwszym, który zbudował tam manufakturę był Krystian Wendisch, uruchamiając dużą przędzalnię (1827–1830), następnie, po jego śmierci (1830), Karol Fryderyk Moes, a z kolei po jego śmierci (1863) Teodor Kruche syn fabrykanta pabianickiego Beniamina Kruschego. Pożar w 1870 przerwał jego działalność produkcyjną. W tym samym roku spaloną fabrykę i całą posiadłość Księżego Młyna i Wójtowskiego Młyna kupił Karol Wilhelm Scheibler, przedsiębiorca dynamicznie rozwijający dotychczas swój zakład bawełniany przy Wodnym Rynku w Łodzi.

Więcej o Karolu Scheiblerze i jego związku z Łodzią:

Jak Wam się podoba moneta okolicznościowa z Księżym Młynem? PISZCIE!

Nasi Partnerzy polecają