Podczas prac konserwatorskich w drewnianym budynku przy ul. Przędzalnianej 91 odkryte zostały murowane piwnice

i

Autor: Natalia Wolniewicz Podczas prac konserwatorskich w drewnianym budynku przy ul. Przędzalnianej 91 odkryte zostały murowane piwnice

Na Księżym Młynie dokopano się do tajemniczych piwnic. Czy na Przędzalnianej ukrywali się Żydzi? [WIDEO]

2016-07-01 15:40

Czy na Przędzalnianej, podczas wojny, ukrywali się Żydzi? Świadczyć o tym mogą murowane piwnice odkryte podczas prac konserwatorskich. ZOBACZCIE sami!

Podczas prac konserwatorskich w drewnianym budynku przy ul. Przędzalnianej 91 odkryte zostały murowane piwnice. Istnieje podejrzenie, że z uwagi na ich wielkość, że mogły służyć do ukrywania podczas II wojny światowej ludzi. - Tutaj był bałagan, śmietnisko, i żeby przystąpić do prac budowlanych trzeba było wszystko oczyścić. W miarę postępu zaczęły ukazywać się piwnice - mówi kierownik budowy Marek Gałdziński. - I powstał znak zapytania. Przychodzili tu okoliczni mieszkańcy, patrzyli, pytali i właśnie wtedy padło hasło, że byli tu przechowywani Żydzi i stąd gdzieś wysyłani - dodaje.

Zobacz też: Łódź: U zbiegu Ogrodowej i Zachodniej archeolodzy odkryli osadę sukienniczą

ZOBACZ WIDEO z wnętrza budynku:

Ręcznie wykonana butelka znaleziona w jednej z piwnic

Na budowę zostali zaproszeni łódzcy archeolodzy, którzy potwierdzili podejrzenia mieszkańców. W jednej z piwniczek została znaleziona ręcznie wykonana butelka pochodząca najprawdopodobniej z okresu wojny. - Na razie mamy siedem odkrytych piwniczek. Ustaliliśmy, że służyły one do przetrzymywania płodów rolnych - mówi archeolog Zbigniew Rybacki.
 
Dom w okresie wojennym najprawdopodobniej należał do Niemców. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się z budynku około 15 lat temu. To pierwsze takie znalezisko w Łodzi. Prace prowadzone są w ramach rewitalizacji Księżego Młyna.

Więcej w materiale Natalii Wolniewicz, posłuchajcie:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany