Nie chciał otworzyć dostawczaka, funkcjonariusze KAS odkryli dlaczego. Na pace kilkudziesięciu cudzoziemców

i

Autor: Straż Graniczna

Nie chciał otworzyć dostawczaka, funkcjonariusze KAS odkryli dlaczego. Na "pace" kilkudziesięciu cudzoziemców

2021-10-01 14:29

Podczas prowadzenia działań w ramach kontroli Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu, funkcjonariusze łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) trafili na autostradzie A2 na samochód dostawczy, w którym przewożonych było kilkudziesięciu cudzoziemców. Na miejsce wezwano straż graniczną.

Do zdarzenia doszło w czwartek (30.09.2021 r.). Funkcjonariusze łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzali działania w ramach kontroli SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) na drogach krajowych A1 i A2. "Przy bramkach poboru opłat A2 Stryków, w kierunku Poznania, jednym z zatrzymanych do kontroli samochodów dostawczych, kierował 32-letni obywatel Turcji. Mężczyzna ten nie chciał otworzyć przestrzeni ładunkowej mercedesa sprintera, czym wzbudził podejrzenie przewożenia nielegalnych towarów. Po otworzeniu przestrzeni ładunkowej przez funkcjonariuszy łódzkiej KAS okazało się, że we wnętrzu samochodu znajduje się 29 cudzoziemców: kobiety, mężczyźni i 1 dziecko" - podaje KAS.

Na miejsce wezwano funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Łodzi, którzy podjęli czynności kontrolne związane z legalnością pobytu, a także policję.

Jak podaje Straż Graniczna, większość z cudzoziemców nie posiadała żadnych dokumentów. "Ze wstępnych ustaleń – uzyskanych na podstawie ustnych oświadczeń cudzoziemców oraz wstępnym badaniu lekarskim - wiadomo, że wśród zatrzymanych osób są prawdopodobnie obywatele Iraku oraz Syrii" - podaje Nadwiślańska Straż Graniczna i dodaje, że cudzoziemcy w chwili zatrzymania nie wymagali pomocy medycznej. "Obecnie trwają czynności z cudzoziemcami zmierzające do ustalenia ich tożsamości oraz skąd podróżowali" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

W sprawie został również zatrzymany kierowca mercedesa sprintera – 32-letni obywatel Turcji. Jest on podejrzany o udział w zorganizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy przez cudzoziemców. Wobec wszystkich zatrzymanych osób wdrożono procedurę administracyjną, zmierzającą do zobowiązania ich do powrotu. Przedstawione zostaną im również zarzuty z art. 264 § 2 kk. tj. nielegalnego przekroczenia granicy. Zabezpieczane są także dowody w sprawie w celu ustalenia okoliczności zdarzenia, przede wszystkim trasy podróży cudzoziemców.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?
Nasi Partnerzy polecają