Nie żyje Michał Szewczyk. Bez niego Łódź nigdy nie będzie taka sama

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. webandi

Nie żyje Michał Szewczyk. "Bez niego Łódź nigdy nie będzie taka sama"

2021-02-08 11:31

Nie żyje legenda polskiego kina i teatru Michał Szewczyk. Aktor związany był z Teatrem Powszechnym w Łodzi. Znany był z wielu kultowych polskich filmów. W lipcu skończyłby 87 lat. "Łódź bez Michała Szewczyka nigdy nie będzie taka sama" - pisze w imieniu swoim i zespołu Teatru Powszechnego dyrektor Ewa Pilawska.

Michał Szewczyk urodził się w Łodzi. Tu, od 1958 roku związany był z Teatrem Powszechnym. Aktor znany był z wielu kultowych polskich filmów, takich jak np. "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Stawka większa niż życie", "Samochodzik i templariusze", "Król Maciuś I", "Zemsta", "Historia żółtej ciżemki". Występował również w takich serialach jak m.in. "Klan", "Na Wspólnej", "Na dobre i na złe" czy "Komisarz Alex". "Użyczył" głosu w kilku bajkach, w tym w kultowych "Muminkach".

CZYTAJ TEŻ: TRAGICZNA pomyłka w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Dostał krew, choć NIE BYŁA dla niego. Pacjent zmarł

W 1985 roku Michał Szewczyk uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi.

Groby gwiazd show Polsatu, TVN i TVP. Tu spoczywają uczestnicy Baru, Big Brothera i Pamiętników z wakacji | Niezapomniani

O jego śmierci poinformowała dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. Na stronie teatru opublikowane zostały słowa pożegnania:

"To bardzo trudny dzień. Odszedł Michał Szewczyk - legenda polskiego kina i teatru, wybitny aktor Teatru Powszechnego w Łodzi. Michał zawsze podkreślał, że nade wszystko kocha Łódź. Jako „chłopak z Bałut” (jak sam o sobie mówił) odrzucał wszystkie propozycje przeprowadzki do stolicy. To tutaj założył rodzinę, przez ponad 60 lat grał w Teatrze Powszechnym w Łodzi, tutaj współtworzył legendę Łodzi filmowej (zagrał w około 100 filmach). Łodzianie kochali Michała za jego role w Teatrze, w Polsce był znany ze swoich ról filmowych. W sobotę odszedł Krzysztof Kowalewski, dzisiaj Michał Szewczyk. Kończy się pewna epoka w Teatrze - epoka hierarchii w wielopokoleniowym Zespole, epoka rzemiosła i warsztatu teatralnego. Michał był niezwykłym profesjonalistą, uprawiał etos aktora teatralnego. Do każdej roli podchodził z równą pasją, był wierny posłannictwu i misji zawodu aktora.

Nie tak dawno rozmawialiśmy z Michałem. Często dzwonił do mnie, również bez specjalnych okazji. Zawsze był bardzo życzliwy, wspierał mnie - a nie musiał tego robić, bo był w półce Mistrzów. Był mentorem. Kochał życie, kochał ludzi i Teatr. Kilka miesięcy temu w roku Jubileuszu 75-lecia Teatru odsłanialiśmy Gwiazdę Michała Szewczyka w Łódzkiej Alei Gwiazd, niewiele później Michał został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis. Łódź bez Michała Szewczyka nigdy nie będzie taka sama. Ewa Pilawska z Zespołem Teatru Powszechnego w Łodzi".

Michał Szewczyk w lipcu skończyłby 87 lat.