Odkrycia

Niezwykłe znalezisko w Wolborzu. Odkryto ruiny zamku z XIV wieku

2023-04-13 10:31

Do niezwykłego odkrycia doszło w Wolborzu, gdzie znaleziono ruiny zamku z XIV wieku. Z budowli pozostały w ziemi jedynie fundamenty, ale znalezisko określane jest "Świętym Graalem" zamków województwa łódzkiego.

Badania archeologiczne w Wolborzu odkryły ruiny zamku

Od pół roku na prywatnych działkach mieszkańców Wolborza prowadzone są badania archeologiczne. Dzięki nim udało się odkryć już zabudowę zamkową o powierzchni 1500 metrów kwadratowych, pochodzącą z XIV wieku.

Dodatkowo, znaleziono również, pochodzące z około połowy XV wieku gotyckie kafle z pieców, które były wyposażeniem zamku Biskupów Włocławskich. Przedstawiają one różne historie religijne czy heraldyczne. Wykopano także cegłę posadzkową.

Co ciekawe, już wkrótce powstanie wizualizacja obiektu, która stanie się podstawą do stworzenia pomnika zamku. Odsłonięcie planowane jest na czerwiec 2023.

Niesamowite odkrycie. Nazwano je Świętym Graalem zamków z województwa łódzkiego

Zamek w Wolborzu został wybudowany najpewniej w XIV wieku. Przed wojną z Krzyżakami przebywał tam król Władysław Jagiełło. Jak poinformował Tomasz Olszacki z pracowni archeologicznej Trecento w rozmowie z portalem epiotrkow.pl, zamek jest nazywany "Świętym Graalem" jeśli chodzi o zamki województwa łódzkiego. Od lat postulowano jego badania, aby dowiedzieć się jak on naprawdę wyglądał.

To była największa masakra w polskiej policji. Wielka strzelanina w Magdalence pod Warszawą

Łoś odwiedził Pabianice

Źródło: Niezwykłe znalezisko w Wolborzu. Odkryto ruiny zamku z XIV wieku