Nowe miasta na mapie Polski. Najwięcej w woj. łódzkim i na Mazowszu. Oto lista

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Alexas_Fotos /zdjęcie ilustracyjne

Lista nowych miast

Nowe miasta w Polsce od 2023. Najwięcej w woj. łódzkim i na Mazowszu. Oto lista

2022-07-22 11:53

W 2023 roku na mapie Polski pojawią się nowe miasta, będzie ich piętnaście - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Najwięcej miast, bo po cztery, przybędzie w województwie łódzkim i w województwie mazowieckim. Szczegóły w materiale.

Nowe miasta w Polsce 2023. Najmłodsze miasta w woj. łódzkim

W województwie łódzkim miastem zostaną: Jeżów w powiecie brzezińskim, Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Rozprza w powiecie piotrowskim oraz Ujazd w powiecie tomaszowskim. "Wszystkie te miejscowości miały już prawa miejskie do 1870 roku. Większość ich mieszkańców pracuje poza rolnictwem. Mają rozwiniętą infrastrukturę. W Dąbrowicach ponadto zachowały się dwa place targowe, jak również zabytkowy ratusz i kościół z I połowy XIX wieku. W Rozprzy centrum stanowi zaś zabytkowy rynek wraz z otaczającymi go ulicami. W 2021 roku otwarto tam również Muzeum Ziemi Rozprzańskiej" - podaje PAP.

ZOBACZ TEŻ: Kąpieliska w Łodzi i okolicy. Gdzie nad wodę w Łódzkiem?

Nowe miasta w Polsce: cztery na Mazowszu

Na Mazowszu status miasta otrzymają: Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim i Jadów w powiecie wołomińskim. Jak wynika z uzasadnienia, te miejscowości miały prawa miejskie do 1869 roku i również cieszą się rozwiniętą infrastrukturą. W Latowiczu mieści się zabytkowy kościół wybudowany w latach 1899-1911. W Jastrzębiu jest kościół z początku XX wieku, a w nim malowany na desce obraz Matki Bożej Bolesnej z przełomu XVI i XVII wieku. W Jadowie znajduje się rynek, którego dominantą jest murowany kościół z lat 80. XIX wieku. Wśród atutów Bodzanowa wymieniono Jarmark Norbertański wzorowany na średniowiecznym jarmarku organizowanym w tej miejscowości od 1415 roku.

CZYTAJ: Nie żyje Jerzy Mieciński, bohater Powstania Warszawskiego. Miał 93 lata

Najmłodsze miasta w Polsce - dwa w woj. świętokrzyskim

Nowymi miastami w województwie świętokrzyskim będą Łopuszno i Piekoszów położone w powiecie kieleckim. W Łopusznie znajduje się Gminny Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy z boiskiem do piłki nożnej, kortem tenisowym czy sceną koncertową. Od 41 lat odbywają się tam Międzynarodowe Plenery Malarskie. W uzasadnieniu podkreślono, że mieści się tam zabytkowy pałac z przełomu XIX i XX wieku wzniesiony według projektu Władysława Marconiego oraz Wzgórze Trzech Krzyży. W Piekoszowie ważnym aspektem jest bliskość do Kielc, z czym wiąże się skoncentrowanie zabudowy przy drogach krajowych. W uzasadnieniu czytamy, że w miejscowości praktycznie zanikła działalność rolnicza.

ZOBACZ: Fiatem Cinquecento podróżowała krowa. Bez tego zdjęcia nikt by nie uwierzył

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie skończył 67 lat

Książ Wielki i Czarny Dunajec nowymi miastami w Małopolsce

W Małopolsce status miasta otrzymają Książ Wielki w powiecie miechowskim oraz Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. W centrum Książa Wielkiego znajduje się zrewitalizowany rynek, a wśród zabytków w uzasadnieniu wymieniono XIV-wieczne kościoły, Pałac "Mirów" wybudowany w latach 1585-1595 czy synagogę z 1846 roku. Prawa miejskie Książ Wielki prawdopodobnie uzyskał przed 1381 rokiem, a utracił je w 1869 roku. Czarny Dunajec liczy zaś blisko 3,8 tysięcy mieszkańców. Osią jego układu jest ulica Piłsudskiego prowadząca do podłużnego rynku. Od 1925 roku był gminą miejską, a prawa miejskie utracił na mocy ustawy z 1933 roku.

CZYTAJ: Ciało młodego mężczyzny w centrum Krakowa! Policja zdradza szczegóły

Dolny Śląsk z jednym nowym miastem

Na Dolnym Śląsku nowym miastem będzie Miękinia. Miejscowość położona jest w powiecie średzkim i liczy ponad 2 tys. mieszkańców. W województwie śląskim będą to Włodowice w powiecie zawierciańskim. Centrum tej miejscowości stanowi zrewitalizowany rynek z wmurowaną płytą herbową, a jej atrakcją są ruiny pałacu wybudowanego w latach 1669–1681. W przeszłości Włodowice miały prawa miejskie, a utraciły je w 1870 roku. W Wielkopolsce miastem zostanie Miasteczko Krajeńskie w powiecie pilskim. Tam centrum stanowi Plac Wolności z zabudową tworzącą ciągi historycznej architektury. Miasteczko Krajeńskie posiadało prawa miejskie w XV wieku, jednak miasto zostało zniesione w 1973 roku.

CZYTAJ TEŻ: 10-letnia Ukrainka zaginęła we Wrocławiu. Dziewczynkę odnalazł Rambo

Nowe miasta w Polsce - jaka będzie liczba miast w 2023?

Na mapie Polski obecnie są 964 miasta. W 2022 roku przybyło ich dziesięć. Zgodnie z projektem z początkiem 2023 roku liczba miast wzrośnie do 979.

Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie w swoim mieście?
Nasi Partnerzy polecają