Nowy banknot 200 zł

i

Autor: fot. NBP Nowy banknot 200 zł

Nowy banknot 200 zł od dziś w obiegu. Sprawdźcie, co się zmieniło [GALERIA]

2016-02-12 9:20

Nowy banknot 200 zł wszedł do obiegu 12 lutego. Sprawdźcie, jak wygląda i jakie nowe zabezpieczenia się na nim pojawiły.

Informacje o nowych zabezpieczeniach znajdziecie w galerii poniżej:

Warto na początek przypomnieć, że banknoty o niższych nominałach, czyli 10, 20, 50 i 100 zł zostały już wcześniej zmodernizowane i ich nowe wersje są w obiegu od kwietnia 2014 r. Bez obaw mogą pozostać

Jeśli chodzi o banknot 200 zł, to umieszczono na nim portret króla Zygmunta I Starego. - Na stronie odwrotnej znajduje się wizerunek orła przeplecionego literą „S” w sześcioboku z Kaplicy Zygmuntowskiej katedry na Wawelu, w tle wizerunku orła - fragment dziedzińca arkadowego zamku na Wawelu - informuje Narodowy Bank Polski.

Wśród charakterystycznych elementów zabezpieczających nowy banknot 200 zł jest m.in. znak wodny z cyfrowym oznaczeniem nominału - widoczny pod światło; korona w owali (jej pełny obraz tworzy się podczas oglądania banknotu pod światło); tarcza, która płynnie zmienia kolor ze złotego na zielony oraz wyczuwalne dotykowo takie elementy, jak oznaczenie nominału, godło RP czy portret króla.

Warto dodać, że wszystkie dotychczasowe banknoty (te o starszym wzorze) pozostają ważne bezterminowo.

Taksówką po Łodzi na koszt miasta? MPK zwróci pieniądze, jeśli komunikacja miejska się spóźni