Jedno miasto - jedna karta biblioteczna

i

Autor: UMŁ /fot. Paweł Łacheta Jedno miasto - jedna karta biblioteczna

Jedna karta do wszystkich filii miejskiej biblioteki w Łodzi

2019-01-08 13:20

Z myślą o wygodzie łodzian Biblioteka Miejska w Łodzi wprowadza kolejne nowoczesne rozwiązania.

Rok temu w wyniku połączenia kilkudziesięciu filii bibliotek publicznych funkcjonujących w pięciu dzielnicach miasta powstała jedna Biblioteka Miejska. Jest największą instytucją kultury w Łodzi i największą siecią biblioteczną w Polsce. Ma nowe logo, nową stronę internetową i nadal jest w procesie przemian, które mają dostosować ją w sposób optymalny do rosnących oczekiwań łodzian.  Dlatego oprócz popularyzacji czytelnictwa i dostępu do słowa pisanego, Biblioteka Miejska realizuje także inne, równie istotne, cele. Wykorzystuje nowe media i uczy tego swoich odbiorców, organizuje wydarzenia kulturalne, edukuje i wspiera inicjatywy obywatelskie.

– Naszą ambicją jest, by biblioteka stała się  "neutralnym trzecim miejscem", czyli - poza domem i pracą -  kolejną neutralną przestrzenią spędzania czasu wolnego – mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Paweł Braun.

Biblioteka Miejska w Łodzi z nowoczesnymi rozwiązaniami

Od stycznia 2019 roku miejska biblioteka sukcesywnie wprowadza kolejne nowe rozwiązania.   

Chodzi o nowy katalog Biblioteki Miejskiej, który umożliwi przeglądanie i zamawianie książek oraz multimediów dostępnych we wszystkich filiach w Łodzi, w tym natychmiastowy dostęp do zasobów online. Katalog będzie zintegrowany z aplikacją na komputery i urządzenia mobilne. Wykorzystuje ona mechanizm grywalizacji. Czytelnicy, którzy zdecydują się z niej korzystać, będą otrzymywać odznaki za wypożyczenia, recenzje i komentarze dotyczące książek.

ZOBACZ TEŻ: Kalendarz łódzkiego Botanika na 2019 rok: wystawy, imprezy plenerowe i sportowe

Ciekawa jest także Fiszka – nowa karta biblioteczna, która uprawniać będzie do korzystania z kilkudziesięciu filii biblioteki, a także z  oferty miejskich instytucji kultury i podmiotów komercyjnych, będących partnerami programu. Fiszka uwzględniać będzie potrzeby różnych wiekowo odbiorców (dzieci w wieku 0-4 lat oraz ich opiekunów, dzieci i młodzieży, dorosłych i starszych dorosłych), dlatego oferta dla poszczególnych grup czytelników jest profilowana adekwatnie do ich wieku. I tak: Fiszka Różowa przeznaczona będzie dla najmłodszych dzieci do lat czterech, Karta Niebieska adresowana jest do czytelników w wieku 4-18 lat, zaś Karta Czarna skierowana jest do odbiorcy dorosłego.

– Różowa Karta będzie doskonałym prezentem dla najmłodszych,  pierwszą kartą, jaką może otrzymać młody łodzianin. Towarzyszyć jej będzie program partnerski skupiający inne instytucje kultury oraz podmioty komercyjne, z których oferty posiadacz karty będzie mógł skorzystać na preferencyjnych warunkach. Lista partnerów, sukcesywnie uzupełniana, już wkrótce pojawi się na stronie internetowej biblioteki – mówi dyrektor Wydziału Kultury UMŁ, Dagmara Śmigielska.  

ZOBACZ: Zewnętrzny basen z podgrzewaną wodą na Fali otwarty również zimą! [WIDEO]

Wprowadzenie Łódzkiej Karty Bibliotecznej jest częścią projektu „Modernizacja, rozszerzenie funkcji i wyposażenie bibliotek” realizowanego w ramach  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt obejmuje modernizację i rozbudowę dwóch filii bibliotecznych, doposażenie pozostałych, wdrożenie systemu Łódzkiej Karty Bibliotecznej. Całkowita wartość projektu wynosi 8 083 502,25 zł, z tego dofinansowanie unijne: 5 456 167,42 zł.