Łódź. Szczątki 9 osób na poligonie Brus. Jest wśród nich Stanisław Sojczyński Warszyc, dowódca AK?

i

Autor: Shutterstock, PIOTR KAMIONKA/REPORTER Szczątki 9 osób, w tym prawdopodobnie żołnierza, odnaleziono na terenie dawnego poligonu Brus w Łodzi. O odkryciu poinformował Instytut Pamięci Narodowej, licząc, że w tym gronie jest Stanisław Sojczyński "Warszyc", zamordowany w 1947 r. legendarny dowódca Armii Krajowej

IPN ujawnia szczegóły

Odnaleźli legendarnego dowódcę AK?! Sensacyjne odkrycie na dawnym poligonie w Łodzi

2024-09-30 23:02

Szczątki 9 osób, w tym prawdopodobnie żołnierza, odnaleziono na terenie dawnego poligonu Brus w Łodzi. O odkryciu poinformował Instytut Pamięci Narodowej, licząc, że w tym gronie jest Stanisław Sojczyński "Warszyc", zamordowany w 1947 r. legendarny dowódca Armii Krajowej. To już piąty etap prac prowadzonych przez IPN.

Łódź. IPN odnalazł szczątki Stanisława Sojczyńskiego z Armii Krajowej?

Czy na poligonie Brus w Łodzi znajdują się szczątki Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca", dowódcy AK? Taką nadzieję mają pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, którzy odnaleźli tam szczątki łącznie 9 osób. W jednej z kilku jam grobowych znaleziono m.in. guzik od wojskowego płaszcza.

- To w tym miejscu, na podstawie wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi, miał zostać rozstrzelany 19 lutego 1947 r. Stanisław Sojczyński „Warszyc”, legendarny dowódca, żołnierz AK, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego pięciu podkomendnych - poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

IPN czeka na wyniki badań DNA

To już piąty etap prac poszukiwawczych prowadzonych przez przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, we współpracy z Instytutem Archeologii UŁ i przy udziale saperów z I Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej, który rozpoczął się 16 września br.

- Żołnierzy grzebano czasem przebranych w mundury niemieckie albo byli chowani w nieoznaczonych mogiłach w cywilnych ubraniach, w których przebywali w komunistycznych aresztach. Czeka nas teraz seria badań antropologicznych, analiza znalezionych artefaktów, ocena całości materiału i przede wszystkim ustalenie czasu i przyczyny zgonu tych osób, a później ich identyfikacja na podstawie badań DNA. To dopiero początek prac - powiedział PAP Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.

Wystawa IPN - stan wojenny