Spis treści
Wielki Piątek w Kościele ewangelicko-augsburskim
Kościół ewangelicko-augsburski, podobnie jak katolicki, również przygotowuje się już do świąt wielkanocnych, których kulminacją jest dla luteran nie Niedziela Wielkanocna, ale Wielki Piątek. Każdy z nich myśli w tym czasie o męce Jezusa Chrystusa, co ma przełożenie na szczególne obchodzenie tego dnia. W kościołach trudno dostrzec inny kolor poza czernią, krzyże zostają okryte kirem, wyłączone zostają również dzwony.
Żeby członkowie Kościoła ewangelicko-augsburskiego mogli w spokoju i zadumie przeżywać Wielki Piątek, został on ustanowiony dniem ustawowo wolnym od pracy. Żałobny charakter ma w tym czasie nawet liturgia, w czasie której:
- czyta się fragmenty męki Pańskiej;
- śpiewa pieśni pasyjne;
- recytuje się improperia "Ludu, mój ludu".
Wielki Piątek wolny od pracy. Urzędy będą zamknięte
Warto wiedzieć, że luteranie bardzo poważnie traktują przepisy, związane z Wielkim Piątkiem. Tego dnia zamknięte będą u nich urzędy, więc nie załatwimy żadnej ważnej sprawy. Wymiar religijny tego dnia również jest inny od tego, do którego przyzwyczajona jest większość Polaków. W Wielki Piątek w Kościele ewangelicko-augsburskim nie buduje się grobów pańskich ani nie obchodzi postu, choć na ogół odprawiane są dwa nabożeństwa ze spowiedzią i komunią św., która tego dnia nabiera szczególnego znaczenia.
- Właśnie w tym dniu sakrament ołtarza nabiera wyjątkowej treści, przypominając o doskonałej i niepowtarzalnej ofierze złożonej przez Chrystusa na Golgocie, a także o realnej obecności ukrzyżowanego pośród ludzi. Sakrament ten przypomina o poświęceniu i miłości Boga, ale jednocześnie jest zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa życia nad śmiercią - mówi PAP Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
