"Opowieści z miasta włókniarek" pokażą jak wyglądało życie w Łodzi na początku lat 90.

2017-06-17 16:10 Patrycja Szynter
Opowieści z miasta włókniarek
Autor: Joanna Kocemba, Stowarzyszenie Topografie Opowieści z miasta włókniarek

Jak wyglądało życie w Łodzi, kiedy miasto przechodziło największe przemiany? Odpowiedzi na to pytanie szuka Stowarzyszenie Topografie, które ruszyło z projektem "Opowieści z miasta włókniarek".

Zbierają "Opowieści z miasta włókniarek". Stowarzyszenie Topografie rozpoczęło nowy projekt, który pokaże jak wyglądał schyłek przemysłowej Łodzi. - Uważamy, że okres lat 90. kiedy to likwidowano zakłady włókiennicze w Łodzi, był niezwykle ważnym okresem, który zaważył na kształcie współczesnej Łodzi - mówi współautorka projektu Joanna Kocemba. - Totalna zmiana jaką przeszła Łódź w tamtym czasie jest czymś bardzo istotnym dla zrozumienia tożsamości tego miasta i dla dyskusji o jego przyszłości. 

Stowarzyszenie szuka osób, które w latach 90. pracowały w przemyśle włókienniczym i chcą opowiedzieć o tym jak wyglądało ich codzienne życie. Pierwsze wywiady zostały już przeprowadzone. - Każda z tych relacji jest inna - opowiada koordynatorka - Oczywiście pojawił się temat zwolnień i przedwczesnych emerytur. Pojawił się temat żalu, odczucia pewnego rodzaju niesprawiedliwości związanej z taką sytuacją. Ale pojawiły się także historie związane ze sposobem spędzania wolnego czasu, z amtosferą w zakładzie czy z życiem rodzinny.

Opowiedziane historie trafią do archiwum historii mówionych portalu miastograf.pl oraz posłużą jako materiał do warsztatów i wystawy.