Najmniejsze miasta w Polsce
W województwach: świętokrzyskim, małopolskim, mazowieckim, łódzkim, podkarpackim, lubelskim i podlaskim znajdują się najmniejsze polskie miasta, czyli te liczące poniżej 1 000 mieszkańców. Ledwie 336 mieszkańców (dane GUS na 2021 r.) ma najmniejszy z tego grona Opatowiec w województwie świętokrzyskim, na terenie którego leży też kilka innych wyjątkowo małych miejscowości, choć posiadających jednocześnie prawa miejskie. Z kolei tylko po jednym mają w swoich szeregach województwo: lubelskie, podkarpackie i podlaskie.
Opatowiec uzyskał prawa miejskie w 2019 r., tj. po 150 latach przerwy, gdy stracił je wskutek ukazu cara Rosji Aleksandra II.
- Od zawsze byliśmy miastem i znajdowaliśmy się na Szlaku Jagiellońskim, gdzie po drodze było wiele miasteczek. Do nich zaliczał się także Opatowiec. Niestety po powstaniu styczniowym car Aleksander II wydał ukaz o odebraniu praw miejskich z powodu wspierania powstańców. I to trwało… Chociaż Polska po 1918 roku odzyskała wolność, niemniej jednak kto wtedy myślał o tym, żeby starać się o przywrócenie praw miejskich? Były inne ważniejsze sprawy - mówiła w rozmowie Programem Janina Siemieniec, mieszkanka Opatowca.
Pozostałe miejscowości z grona najmniejszych miast w Polsce znajdziecie w naszej galerii.