Park Helenów w Łodzi

i

Autor: Wikimedia Commons/CC0 Park Helenów w Łodzi

Park Helenów: "Tu wypadało bywać" [POZNAJ ŁÓDŹ]. Zapraszamy na podróż w czasie!

2019-07-20 13:35

Park Helenów założył właściciel pobliskiego browaru nazywając go od imienia żony. Tu, za czasów świetności zieleńca, wypadało bywać - odbywały się tu najlepsze imprezy, a jedną z największych atrakcji był... zwierzyniec. Zapraszamy na podróż w czasie!

W 1881 rodzina Anstadtów, właściciele pobliskiego browaru, rozpoczęła budowę wyjątkowego ogrodu miejskiego. Nazwa pochodzi od imienia żony Ludwika Andstadta - Heleny. Na 12 ha założono dwa stawy, przystań dla łódek, wodospady, ogród zoologiczny, aleje różane, fontanny, restaurację, mleczarnię, cukiernię, tor kolarski. Organizowano tu koncerty, wystawy rzemieślnicze, festyny. Chociaż wstęp do parku był płatny, wypadało bywać w ogrodach pana Ansdtadta.

Niedźwiedzie w łódzkim Parku Helenów

Największą atrakcją w parku był zwierzyniec, w którym można było podziwiać pawie, synogarlice, przepiórki, daniele, a nawet niedźwiedzie! W 1895 roku zorganizowano wystawę rzemieślniczo-przemysłową ze stu dwudziestoma prezentującymi się kupcami i rzemieślnikami, a w 1898 r. odbył się pierwszy na terenie Łodzi lot balonem. Pilot, Francuz Leroux, wzniósł się na wysokość 300 stóp, a następnie skoczył ze spadochronem.

Zobacz też: 7 dowodów na to, że Łódź jest NAJ [GALERIA ZDJĘĆ] Macie coś do dodania?

Tramwaj dowoził pod sam park

Wstęp do parku był  płatny, z uciech w parku korzystała przede wszystkim łódzka klasa średnia, piękne panie i eleganccy panowie. Zenon Anstadt, który był  bardzo zaangażowany w prace nad komunikacją miejską, doprowadził do tego, że trasa tramwaju prowadziła pod samą bramę wejściową do parku. W kolejnych latach powstawały następne linie tramwajowe z których kilka miało krańcówkę na Helenowie, m.in. słynna "zielona czwórka" z "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima: "Zieloną czwórką się dojedzie do zielonego Helenowa..."

Park jest wpisany do rejestru zabytków.

ZOBACZ: WOW! Zobaczcie te wizualizacje! Tak mają się zmienić łódzkie parki w związku z zielonym EXPO!


Materiał przygotowała:

Justyna Tomaszewska - przewodnik po Łodzi, pracuje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, od czterech lat prowadzi bloga Kolorek z Łodzi, na którym opisuje ciekawostki o mieście dla dzieci i ich rodziców, udowadniając, że Łódź to piękne i ciekawe miasto.

Zobacz TO WIDEO: