Rozbite lusterka symbolizują rozpad świata artystki na wieść o chorobie córeczki Róży

i

Autor: Urząd Miasta Łodzi Rozbite lusterka symbolizują rozpad świata artystki na wieść o chorobie córeczki Róży

Pasaż Róży na Piotrkowskiej otwarty. Przejmująca historia i zapierający dech widok [AUDIO]

2015-05-26 13:03

Tworzony przez artystkę Joannę Rajkowską od 2013 roku Pasaż Róży w podwórku przy Piotrkowskiej został otwarty dla łodzian. Jego osobista historia i tysiące kawałków luster zapierają dech w piersiach.

Dobiegła końca modernizacja i remont zabytkowej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3, gdzie powstał niezwykły Pasaż Róży. Elewacja budynku została wyłożona mozaiką z tysięcy kawałków luster, mieniących się w słońcu i tworzących kwiatowe wzory według projektu performerki Joanny Rajkowskiej. Jak mówi artystka, ta praca to próba złożenia w całość świata, który rozpadł się na wiele kawałków, kiedy u jej kilkumiesięcznej córki Róży wykryto raka oczu - retinoblastomę.

- Z takiej kupy rozbitych lusterek powstała ściana, powstało ważne miejsce i ludzie będą się tutaj po prostu, zwyczajnie dobrze czuć - w rozmowie z reporterką Radia ESKA Nellą Krysztofowicz zapewnia artystka Joanna Rajkowska.

Pasaż ma znaczenie wielowymiarowe - dla artystki jest to forma pokazania - z jednej strony emocji, a z drugiej obrazowego przedstawienia interpretacji choroby małej Róży. Obraz widziany w kawałkach luster zależy od miejsca, w którym stoi widz, a każde przesunięcie generuje inny obraz.

Pasaż Róży w Łodzi

Łódzki Pasaż Róży to unikatowa przestrzeń na skalę europejską. Tworzy naturalne przejście do ulicy Zachodniej przez podwórzec Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, co wyznacza nowy szlak pieszy z ulicy Piotrkowskiej.

Zdaniem radnego Pawła Bliźniuka, należącego do zespołu ds. rewitalizacji, podwórko z mozaiką wprowadzi więcej życia w tę część Piotrkowskiej. - Zostaną tu wprowadzone funkcje kulturowe, artystyczne i gastronomiczne - w jaki sposób, to jeszcze będzie ustalane. Na pewno te obiekty użytkowe będą bardzo pozytywnie wpływały na życie w tej części ulicy - mówi radny.

Po remoncie, w kamienicy, która znajduje się w pasażu zmniejszyła się ilość lokali. - Pierwotne przeznaczenie hotelowe gwarantowało tylko malutkie mieszkania, teraz mamy normalne, o większym metrażu - wyjaśnia Paweł Bliźniuk.

Obecnie jest 16 lokali mieszkalnych oraz 4 użytkowe. Koszt kompleksowego remontu oraz przyłączenia i wymiany instalacji remontu wyniósł ponad 6 mln zł. Większość lokatorów wraca do dawnych mieszkań.

Więcej o Pasażu Róży w materiale reporterki Radia ESKA Nelli Krysztofowicz:

Nasi Partnerzy polecają