Kajetan Duszyński z AZS Łódź wróci z igrzysk w Tokio jako złoty medalista

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Tumisu /zdjęcie ilustracyjne

Pierwsze złoto w historii Łodzi! Kajetan Duszyński w Tokio pokazał klasę

2021-08-02 11:00

Kajetan Duszyński z AZS Łódź wróci z igrzysk w Tokio jako złoty medalista. "Takie wyniki nawet mi się nie śniły" - mówi, a dla Łodzi to historyczna chwila, bo to pierwszy złoty medal olimpijski łódzkiego sportowca.

Kajetan Duszyński na igrzyskach olimpijskich w Tokio sięgnął po złoty medal z polską sztafetą mieszaną 4 x 400 m. W biegu oprócz Duszyńskiego startowali: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic. Kajetan Duszyński biegł jako ostatni w sztafecie i to on przypieczętował złoto. Odrobił straty i na ostatniej prostej wyprowadził naszą sztafetę na pierwszą pozycję. Polacy ukończyli rywalizację z czasem 3:09.87, po raz kolejny ustanawiając rekord Starego Kontynentu a przy okazji rekord olimpijski!

Kajetan Duszyński: Nie spałem ani minuty, dziękuję Wam!

"Warto dodać, że jest to pierwszy od 41 lat polski medal olimpijski w konkurencjach biegowych i jednocześnie pierwsze złoto na koncie zawodnika reprezentującego łódzki klub" - podkreśla łódzki magistrat.

Reprezentacja Polski wraz z łódzkimi zawodnikami zadebiutowała na igrzyskach w roku 1924 w Paryżu. Od tego czasu nasi sportowcy wywalczyli pięć srebrnych medali i dziesięć brązowych. Na drugim stopniu podium stawali: kolarz Mieczysław Nowicki z Włókniarza (wyścig drużynowy, Montreal 1976), piłkarze Jan Tomaszewski z ŁKS (Montreal 1976), Marek Bajor i Tomasz Łapiński z Widzewa oraz Tomasz Wieszczycki z ŁKS (Barcelona 1992), a także skoczek wzwyż Artur Partyka z ŁKS (Atlanta 1996). Brązowe krążki z IO przywozili natomiast: lekkoatletki ŁKS Maria Kwaśniewska (rzut oszczepem, Berlin 1936) i Teresa Wieczorek (sztafeta 4 x 100 m, Rzym 1960), siatkarki Startu Barbara Niemczyk i Lidia Żmuda (Meksyk 1968), kolarz Społem Andrzej Bek (Monachium 1972), piłkarze ręczni Anilany Zygfryd Kuchta, Ryszard Przybysz i Andrzej Szymczak oraz indywidualnie wspomniany wyżej kolarz Mieczysław Nowicki (Montreal 1976) i Artur Partyka (Barcelona 1992).

ZOBACZ TEŻ: Płynęła wpław przez kanał La Manche ponad 13 godzin! Niesamowity wyczyn Aleksandry Bednarek [WIDEO]

Kajetan Duszyński ma 26 lat. Urodził się w Siemianowicach Śląskich. Lekkoatleta specjalizuje się w biegu na 400 metrów. Od kilku lat trenuje w Łodzi, jest też doktorantem na Politechnice Łódzkiej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany