Widoki z wież kościoła na Placu Kościelnym

i

Autor: Radek Stępień/Urban Explorers Łódź Widoki z wież kościoła na Placu Kościelnym

Plac Kościelny w Łodzi: Urban Explorers serwują nam widoki z wieży [GALERIA ZDJĘĆ]

2015-08-12 14:05

Dziś, wraz z Urban Explorers wybieramy się na wysokości - a konkretnie na wieże kościoła mieszczącego się na Placu Kościelnym w Łodzi. Taki dystans pozwala spojrzeć na miasto inaczej. Zobaczcie sami!

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny położony jest na Bałutach - w najstarszej części Łodzi. Pierwsze wzmianki o istnieniu Placu Kościelnym, na którym stoi, sięgają 1414 roku, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że plac wraz z kościołem istniał już w II połowie XIV wieku. To właśnie kościół był nierozerwalnym "partnerem" placu przez setki lat, najpierw drewniany we władaniu biskupów włocławskich, dzisiaj już murowany, zbudowany w stylu wiślanym w 1897 roku, według projektu Konstantego Wojciechowskiego.

Dziś, wraz z Urban Explorers wybieramy się na wysokości - a konkretnie na wieże kościoła mieszczącego się na Placu Kościelnym w Łodzi. Taki dystans pozwala spojrzeć na miasto inaczej. Zobaczcie niesamowite zdjęcia Radka Stępnia:

Plac Kościelny kiedyś

Plac Kościelny wraz ze Starym Rynkiem był centrum Łodzi rolniczej, jednak gdy miasteczko zaczęło pod koniec XIX i na początku XX wieku przekształcać się w wielokulturową metropolię, place straciły na ważności na rzecz rynku Nowego Miasta. Większość mieszkańców stanowili Żydzi i najubożsi Polacy, dlatego też w 1940 roku powstało tu łódzkie getto, jedno z największych w Polsce i Europie, gdzie mieszkało przeszło 200 tys. Żydów i Cyganów, w kościele zaś powstała sortownia.

Po II wojnie światowej plac powrócił do łódzkiej codzienności, jako jeden z szarych zaułków, dzisiaj jednak coraz więcej osób interesuje się okazałą budowlą sakralną w jego centrum.

Czy wiesz, że...

- Plac Kościelny nie łączy się w pierwotny czworobok, ponieważ od wschodu zamyka go ulica Kościelna, zaś od zachodu Zgierska?
- Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z niewielu, w którym zastosowano styl nadwiślański, który miał być typowo polskim stylem architektury?

/źródło: wikipedia.org


Robicie zdjęcia i jesteście aktywnymi instagramerami lub/i blogerami? Możecie publikować swoje zdjęcia na ESKA Info! Aby przesłać nam zdjęcie, wystarczy wypełnić formularz lub skontaktować się z nami w wiadomości na naszym fanpage'u.


Jak Wam się podoba takie niecodzienne spojrzenie na Łódź? Komentujcie!