Pogrzeb Wiesława Urbańskiego. "Jeden z najodważniejszych działaczy opozycji antykomunistycznej" [ZDJĘCIA]

2023-02-07 15:41

Na cmentarzu w Łodzi odbył się pogrzeb Wiesław Urbańskiego, zasłużonego działacza opozycji antykomunistycznej. Zmarły w wieku 65 lat mężczyzna zasłynął m.in. jako przywódca strajku łódzkiego w 1981 r. i współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Łódzkiego. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Pogrzeb Wiesława Urbańskiego. "Jeden z najodważniejszych działaczy opozycji antykomunistycznej"

Wiesław Urbański, niezwykle zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej w Łodzi, został pochowany na jednym z tamtejszych cmentarzy. Zmarł w wieku 65 lat, a uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w poniedziałek, 6 lutego, od mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi odbyło ostatnie pożegnanie śp. Wiesława Urbańskiego. Wzięli w nich udział m.in. wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. 

Jak informuje Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, Wiesław Urbański urodził się 21 września 1957 r. w Pajęcznie. W latach 1979–1985 studiował prawo i historię na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1979 roku był współpracownikiem i członkiem antykomunistycznych organizacji opozycyjnych – Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski, a także współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Łódzkiego oraz wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Komisji Uczelnianej NZS UŁ. Był przywódcą strajku łódzkiego w 1981 r. i został internowany od 13 grudnia 1981 roku do 23 lipca 1982 roku w Łęczycy i Łowiczu. Był też uczestnikiem głodówki protestacyjnej w Zakładzie Karnym w Łęczycy w grudniu 1981 roku. Po wyjściu na wolność działał w strukturach podziemnych "Solidarności".

- Uznawany za jednego z najodważniejszych działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL! - czytamy na stronie urzędu wojewódzkiego w Łodzi.

Wiesław Urbański, został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).

Sonda
Czy dziedzictwo "Solidarności" jest dla ciebie ważne?
Groby ofiar wypadku porsche na ekspresowej „ósemce”

Dlaczego warto za życia zaplanować WŁASNY POGRZEB?

Posłuchaj rozmowy, która przełamuje tabu o umieraniu!

Listen on Spreaker.