Smog w Polsce. Fatalne dane w czwartek, 20 lutego

i

Autor: Shutterstock Według strony Airly,org, która bada jakość powietrza w poszczególnych krajach, Polska wypada najgorzej w Unii Europejskiej w czwartek, 20 lutego, pod względem poziomu smogu

Co nam zagraża?

Polska czarną owcą wśród państw Unii Europejskiej! Chodzi o smog. Tak wygląda sytuacja w czwartek, 20 lutego

2025-02-20 10:14

Według strony Airly,org, która bada jakość powietrza w poszczególnych krajach, Polska wypada najgorzej w Unii Europejskiej w czwartek, 20 lutego, pod względem poziomu smogu. Na mapie widać, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwie śląskim i małopolskim oraz w centralnej Polsce, tj. w Łodzi i okolicach. Szczególnie wysokie jest stężenie pyłów PM 10 i PM 2.5.

Smog w Polsce. Tak wygląda sytuacja w czwartek, 20 lutego

Ciemne plamy na stronie Airly.org nie zwiastują niczego dobrego, a to właśnie te kolory dominują na mapie Polski dokumentującej jakość powietrza w czwartek, 20 lutego. Patrząc na wszystkie państwa Unii Europejskiej widać, że nasz kraj wypada zdecydowanie najgorzej, a największe stężenie różnych szkodliwych związków odnotowujemy w następujących województwach:

  • śląskim;
  • małopolskim;
  • łódzkim.

Nie najlepsza jest również sytuacja w aglomeracji warszawskiej, za to w tym samym czasie prawie w całej Europie, wyłączając wschód kontynentu, dominują jasne barwy, co oznacza, że jakość powietrza jest tam zdecydowanie lepsza.

W wymienionych wyżej regionach zagrażają nam głównie pył PM 2.5 i PM 10. Drobne frakcje tego pierwszego mogą przenikać do krwiobiegu, a dłuższe narażenie na jego wdychanie może mieć negatywny wpływ na przebieg chorób serca lub może zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Z kolei pył PM 10, wchłaniany w drogach oddechowych i oskrzelach, może powodować: kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Odpowiada ponadto za zagrożenie infekcjami układu oddechowego i występowanie zaostrzeń objawów chorób alergicznych, jak astma, katar sienny i zapalenie spojówek.

W tym kontekście jedyna pozytywna informacja jest taka, że prognozy smogowe na kolejne dni są zdecydowanie lepsze. Według Smog.imgw.pl stężenie zanieczyszczeń w powietrzu powinno się obniżyć już w piątek, 21 lutego.

Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?
Super Express Google News
Autor: