QUIZ. Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni

2021-06-09 5:00
QUIZ. Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni
Autor: Jan Matejko, Marcello Bacciarelli; Hans von Kulmbach/Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie (1976), Vol. 20, Marcin Kober/Artinpl; Marcello Bacciarelli/www.mnp.art.pl - Wikimedia Commons QUIZ. Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni

Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni. Zwłaszcza w początkach naszego państwa tytuł władcy Polski nie był równoznaczny z tytułem króla Polski. Zmieniło się to na dobre dopiero po kilku wiekach, gdy każdy kolejny panujący był od razu koronowany. Większość z władców Polski pochodziła z dynastii Piastów lub Jagiellonów, ale nie tylko. Swoją wiedzę na ten temat sprawdzicie w naszym quizie.

QUIZ. Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni

Kto był królem, a kto tylko władcą Polski? Żeby rozwiązać nasz quiz, trzeba sobie przypomnieć czasy szkolne, chyba że jesteśmy z historią naszego kraju za pan brat. W początkowym okresie naszego państwa większość władców nigdy nie dostąpiło zaszczytu zostanie królem, co zmieniło się trwale dopiero w XIV wieku.

Królowie i władcy Polski to w znakomitej większości reprezentanci dynastii Piastów i Jagiellonów, ale swoich przedstawicieli na polskim tronie mieli także m.in. Przemyślidzi, Andegawenowie, Wettynowie i Wazowie. Czy będziecie w stanie opowiedzieć, kto był królem, a kto tylko władcą Polski i do jakiej dynastii należał? Zapraszamy do naszego quizu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE