QUIZ. Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni

2021-06-09 5:00
QUIZ. Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni
Autor: Jan Matejko, Marcello Bacciarelli; Hans von Kulmbach/Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie (1976), Vol. 20, Marcin Kober/Artinpl; Marcello Bacciarelli/www.mnp.art.pl - Wikimedia Commons QUIZ. Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni

Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni. Zwłaszcza w początkach naszego państwa tytuł władcy Polski nie był równoznaczny z tytułem króla Polski. Zmieniło się to na dobre dopiero po kilku wiekach, gdy każdy kolejny panujący był od razu koronowany. Większość z władców Polski pochodziła z dynastii Piastów lub Jagiellonów, ale nie tylko. Swoją wiedzę na ten temat sprawdzicie w naszym quizie.

QUIZ. Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni

Kto był królem, a kto tylko władcą Polski? Żeby rozwiązać nasz quiz, trzeba sobie przypomnieć czasy szkolne, chyba że jesteśmy z historią naszego kraju za pan brat. W początkowym okresie naszego państwa większość władców nigdy nie dostąpiło zaszczytu zostanie królem, co zmieniło się trwale dopiero w XIV wieku.

Królowie i władcy Polski to w znakomitej większości reprezentanci dynastii Piastów i Jagiellonów, ale swoich przedstawicieli na polskim tronie mieli także m.in. Przemyślidzi, Andegawenowie, Wettynowie i Wazowie. Czy będziecie w stanie opowiedzieć, kto był królem, a kto tylko władcą Polski i do jakiej dynastii należał? Zapraszamy do naszego quizu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE