QUIZ. Krzysztof Krawczyk i jego piosenki. To możliwe, że znasz wszystkie?

2021-04-09 15:01 Michał Michalak
 Krzysztof Krawczyk
Autor: Januarybratek/CC BY-SA 4.0/Wikipedia Commons

Krzysztof Krawczyk i jego piosenki. To możliwe, że znasz wszystkie? Wybitny polski wokalista, który odszedł 5 kwietnia, nagrał tyle płyt, że prawie nie sposób policzyć jego wszystkie utwory. Zaczynał, mając ledwie 17 lat, gdy razem z kolegami założył zespół Trubadurzy. Na początku lat 70. Krzysztof Krawczyk rozpoczął jeszcze bardziej udaną karierę solową, w czasie której wylansował wiele uniwersalnych, ponadczasowych piosenek - znajdziecie je w naszym quizie.

QUIZ. Krzysztof Krawczyk i jego piosenki. To możliwe, że znasz wszystkie?

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 w Katowicach, a zmarł 5 kwietnia br. w Łodzi. W świadomości wielu Polaków zostanie zapamiętany jako wybitny wokalista, jeden z najlepszych w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Jego wielka kariera zaczęła się w 1963 r., gdy razem z: Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jerzym Krzemińskim założył zespół "Trubadurzy", który dał się poznać szerszej publiczności z takich piosenek, jak "Znamy się tylko z widzenia" lub "Cóż wiemy o miłości".

Krzysztof Krawczyk opuścił Trubadurów na początku lat 70., by rozpocząć solową karierę. W 1974 r. pojawiła się jego pierwsza płyta "Byłaś mi nadzieją", nagrana razem z byłym kolegą z zespołu Ryszardem Poznakowskim. Następne lata przyniosły kolejne albumy, na których nie brakowało piosenek, które do dziś znają miliony Polaków. W tym okresie powstały takie przeboje, jak m.in. "Rysunek na szkle", "Parostatek", "Byle było tak", "Pamiętam ciebie z tamtych lat" czy "Jak minął dzień".

Krzysztof Krawczyk cieszył się niezmiennie wielką popularnością aż do 1979 r., gdy zdecydował się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Wokalista wrócił do Polski w 1985 r., a już dwa lata później nagrał płytę "Wstaje nowy dzień", z tak znanymi piosenkami, jak "Za tobą pójdę jak na bal" i "Ostatni raz zatańczysz ze mną".

Krzysztof Krawczyk po raz kolejny podbił serca polskiej publiczności na początku XX w., gdy pojawiła się jego płyta nagrana razem z Goranem Bregoviciem, a później albumy: "...Bo marzę i śnię" i "To, co w życiu ważne", gdzie m.in. wystąpił w duecie z kilkoma innymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Najbardziej popularne piosenki z tego okresu w życiu artysty to m.in.: "Mój przyjacielu", "Bo jesteś ty" czy "Trudno tak (razem być nam ze sobą)".

Krzysztof Krawczyk i jego piosenki - wszystkie największe przeboje wokalisty znajdziecie w naszym quizie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE