Krzysztof Krawczyk

i

Autor: Januarybratek/CC BY-SA 4.0/Wikipedia Commons

QUIZ. Pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Jego piosenki pozostaną wieczne. Znacie wszystkie?

2022-04-05 10:00

5 kwietnia przypada pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Wybitny polski wokalista zaczynał występy, mając ledwie 17 lat, gdy razem z kolegami założył zespół Trubadurzy. Na początku lat 70. Krzysztof Krawczyk rozpoczął jeszcze bardziej udaną karierę solową, w czasie której wylansował wiele ponadczasowych piosenek - znacie wszystkie? Sprawdzicie to w naszym quizie.

QUIZ. Pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Jego piosenki pozostaną wieczne. Znacie wszystkie?

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 r., ledwie dwa dni po tym jak opuścił jeden z łódzkich szpitali. Trafił do placówki wskutek zakażenia koronawirusem, ale w sobotę, 3 kwietnia, sam poinformował w swoich mediach społecznościowych, że czuje się lepiej i wraca na  łono rodziny. Razem z bliskimi spędził jeszcze święta, ale poniedziałek wielkanocny, ok. godz. 12, zasłabł w swoim domu w Jedliczach i został przewieziony do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie zmarł kilka godzin później. Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka odbył się 10 kwietnia, a uroczystości miały charakter państwowy. Artysta został pochowany na cmentarzu w Grotnikach w województwie łódzkim. Wiecznie żyć będą za to jego piosenki, który umieściliśmy w naszym quizie.

QUIZ. Krzysztof Krawczyk i jego piosenki. To możliwe, że znasz wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Którą z poniższych piosenek śpiewał K. Krawczyk razem z zespołem Trubadurzy, którego był współzałożycielem

Pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Od Trubadurów do kariery solowej

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 w Katowicach. Jest uznawany za jednego najlepszych wokalistów w historii polskiej muzyki rozrywkowej, który wyróżniał się charakterystycznym barytonem. Jego wielka kariera zaczęła się w 1963 r., gdy razem z: Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jerzym Krzemińskim założył zespół Trubadurzy, który dał się poznać szerszej publiczności z takich piosenek, jak "Znamy się tylko z widzenia" lub "Cóż wiemy o miłości". Krzysztof Krawczyk opuścił grupę na początku lat 70., by rozpocząć solową karierę. W 1974 r. pojawiła się jego pierwsza płyta "Byłaś mi nadzieją", nagrana razem z byłym kolegą z zespołu Ryszardem Poznakowskim. Następne lata przyniosły kolejne albumy, na których nie brakowało piosenek, które znają kolejne pokolenia Polaków. W tym okresie powstały takie przeboje, jak m.in.: "Rysunek na szkle", "Parostatek", "Byle było tak", "Pamiętam ciebie z tamtych lat" czy "Jak minął dzień".

Krzysztof Krawczyk cieszył się niezmiennie wielką popularnością aż do 1979 r., gdy zdecydował się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Wokalista wrócił do Polski w 1985 r., a już dwa lata później nagrał płytę "Wstaje nowy dzień", z tak znanymi piosenkami, jak "Za tobą pójdę jak na bal" i "Ostatni raz zatańczysz ze mną". Krzysztof Krawczyk po raz kolejny podbił serca polskiej publiczności na początku XX w., gdy pojawiła się jego płyta nagrana razem z Goranem Bregoviciem, a później albumy: "...Bo marzę i śnię" i "To, co w życiu ważne", gdzie m.in. wystąpił w duecie z kilkoma innymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Najbardziej popularne piosenki z tego okresu w życiu artysty to m.in.: "Mój przyjacielu", "Bo jesteś ty" czy "Trudno tak (razem być nam ze sobą)".