QUIZ. Pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Jego piosenki pozostaną wieczne. Znacie wszystkie?

2022-04-05 10:00
 Krzysztof Krawczyk
Autor: Januarybratek/CC BY-SA 4.0/Wikipedia Commons

5 kwietnia przypada pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Wybitny polski wokalista zaczynał występy, mając ledwie 17 lat, gdy razem z kolegami założył zespół Trubadurzy. Na początku lat 70. Krzysztof Krawczyk rozpoczął jeszcze bardziej udaną karierę solową, w czasie której wylansował wiele ponadczasowych piosenek - znacie wszystkie? Sprawdzicie to w naszym quizie.

QUIZ. Pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Jego piosenki pozostaną wieczne. Znacie wszystkie?

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 r., ledwie dwa dni po tym jak opuścił jeden z łódzkich szpitali. Trafił do placówki wskutek zakażenia koronawirusem, ale w sobotę, 3 kwietnia, sam poinformował w swoich mediach społecznościowych, że czuje się lepiej i wraca na  łono rodziny. Razem z bliskimi spędził jeszcze święta, ale poniedziałek wielkanocny, ok. godz. 12, zasłabł w swoim domu w Jedliczach i został przewieziony do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie zmarł kilka godzin później. Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka odbył się 10 kwietnia, a uroczystości miały charakter państwowy. Artysta został pochowany na cmentarzu w Grotnikach w województwie łódzkim. Wiecznie żyć będą za to jego piosenki, który umieściliśmy w naszym quizie.

QUIZ. Krzysztof Krawczyk i jego piosenki. To możliwe, że znasz wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Którą z poniższych piosenek śpiewał K. Krawczyk razem z zespołem Trubadurzy, którego był współzałożycielem

Pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Od Trubadurów do kariery solowej

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 w Katowicach. Jest uznawany za jednego najlepszych wokalistów w historii polskiej muzyki rozrywkowej, który wyróżniał się charakterystycznym barytonem. Jego wielka kariera zaczęła się w 1963 r., gdy razem z: Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jerzym Krzemińskim założył zespół Trubadurzy, który dał się poznać szerszej publiczności z takich piosenek, jak "Znamy się tylko z widzenia" lub "Cóż wiemy o miłości". Krzysztof Krawczyk opuścił grupę na początku lat 70., by rozpocząć solową karierę. W 1974 r. pojawiła się jego pierwsza płyta "Byłaś mi nadzieją", nagrana razem z byłym kolegą z zespołu Ryszardem Poznakowskim. Następne lata przyniosły kolejne albumy, na których nie brakowało piosenek, które znają kolejne pokolenia Polaków. W tym okresie powstały takie przeboje, jak m.in.: "Rysunek na szkle", "Parostatek", "Byle było tak", "Pamiętam ciebie z tamtych lat" czy "Jak minął dzień".

Krzysztof Krawczyk cieszył się niezmiennie wielką popularnością aż do 1979 r., gdy zdecydował się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Wokalista wrócił do Polski w 1985 r., a już dwa lata później nagrał płytę "Wstaje nowy dzień", z tak znanymi piosenkami, jak "Za tobą pójdę jak na bal" i "Ostatni raz zatańczysz ze mną". Krzysztof Krawczyk po raz kolejny podbił serca polskiej publiczności na początku XX w., gdy pojawiła się jego płyta nagrana razem z Goranem Bregoviciem, a później albumy: "...Bo marzę i śnię" i "To, co w życiu ważne", gdzie m.in. wystąpił w duecie z kilkoma innymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Najbardziej popularne piosenki z tego okresu w życiu artysty to m.in.: "Mój przyjacielu", "Bo jesteś ty" czy "Trudno tak (razem być nam ze sobą)".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE