QUIZ. Sobotnia ortografia. Odmiana przez przypadki. Jeśli zdobędziesz komplet, to nie przypadek!

i

Autor: PublicDomainPictures/cc0/Pixabay.com; _Alicja_/cc0/Pixabay.com QUIZ. Sobotnia ortografia. Odmiana przez przypadki. Jeśli zdobędziesz komplet, to nie przypadek!

QUIZ. Sobotnia ortografia. Odmiana przez przypadki. Nastawcie celownik i zdobądźcie komplet!

2021-10-02 6:00

Odmiana przez przypadki. W polskiej deklinacji jest ich aż siedem - to: mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik. Odmiana przez przypadki każdego słowa może przyprawić o ból głowy, bo w polskim języku odmieniamy np. nazwy własne. Do tego dochodzą wyjątki i słowa po prostu trudne w odmianie ze względu na charakterystyczną budowę.

QUIZ. Sobotnia ortografia. Odmiana przez przypadki. Jeśli zdobędziesz komplet, to nie będzie przypadek!

Odmiana przez przypadki to jedna z najtrudniejszy rzeczy w polskim języku. Mianownik odpowiada na pytanie: kto, co?;  dopełniacz: kogo, czego, czyj?;  celownik; komu, czemu?; biernik: kogo, co?; narzędnik: (z)kim, czym?; miejscownik: o kim, o czym?; natomiast dzięki wołaczowi wiemy, jak bezpośrednio zwracać się do adresata naszych słów. W naszym języku przez przypadki odmienia się m.in. nazwy własne, co może nastręczać dodatkowych trudności, ale mamy też wyjątki od powszechnie przyjętych zasad czy słowa, które są po prostu nieodmienne. Jeśli dołożymy do tego takie, które mają nietypową budowę, zorientujemy się, że odmiana przez przypadki to prawdziwe wyzwanie nawet dla językoznawcy. W naszym quizie znajdziecie 15 słów, które jednak trzeba będzie odmienić nie tylko przez przypadki, ale i liczby. Nie dajcie się zwieść i pamiętajcie, że niektóre słowa występują tylko w liczbie pojedynczej, a jeszcze inne tylko w liczbie mnogiej. Odmiana przez przypadki bez tajemnic tylko w naszej zabawie!

Czytaj też: Tom Cruise ma nową twarz, a pamiętacie jego stare filmy? 10/10 to nie mission impossible [QUIZ]

QUIZ. Odmiana przez przypadki. Jeśli zdobędziesz komplet, to nie będzie przypadek!

Pytanie 1 z 15
Jaki będzie dopełniacz liczby mnogiej słowa kasza manna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE