QUIZ. Stanisław Bareja zmarł 34 lata temu. Znasz cytaty z jego filmów? Co pamiętasz z jego komedii?

2021-06-14 5:00
QUIZ. Stanisław Bareja zmarł 34 lata temu. Znasz cytaty z jego filmów? Co pamiętasz z jego komedii?
Autor: Panek - cropped from: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:GOKW_Bareja.jpg/CC BY 3.0; Hiuppo /CC BY-SA 3.0; Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl - Wikimedia Commons QUIZ. Stanisław Bareja zmarł 34 lata temu. Znasz cytaty z jego filmów? Co pamiętasz z jego komedii?

Stanisław Bareja zmarł 34 lata temu, ale cytaty z jego filmów nadal budzą uśmiech na naszych twarzach, a niektóre zaskakują aktualnością. Niezwykle popularny reżyser i autor kultowych komedii zmarł 14 czerwca 1987 r. w niemieckim Essen w wieku niespełna 58 lat - urodził się 5 grudnia 1929 r. w Warszawie. Wielu Polaków zgodzi się, że Stanisław Bareja odszedł zdecydowanie za wcześnie, ale cytaty z jego filmów pozwalają nam o nim pamiętać. Jak dobrze je znacie? Sprawdzicie to w naszym quizie.

QUIZ. Stanisław Bareja zmarł 34 lata temu. Znasz cytaty z jego filmów? Co pamiętasz z jego komedii?

Stanisław Bareja jest uważany za jednego z najlepszych polskich reżyserów. Nie sposób nie docenić dorobku wybitnego twórcy, który namiętnie tropił absurdy Polskiej Republiki Ludowej, by z jednej strony je obśmiewać, ale z drugiej wytykać też, do jakich niebezpieczeństw mogą prowadzić. "Bareja - cytaty" - tak mogła by się nazywać antologia, w której znalazłyby swoje miejsce  największe kurioza czasów komunizmu w Polsce. Stanisław Bareja był mistrzem w ich odnajdywaniu i pokazywaniu, głównie za pomocą śmiechu, jakie skutki wywołują. Do dziś jego filmy są bardzo często przypominane w telewizji, choć pochodzące z nich cytaty każdy Polak zna niemal na pamięć.

Stanisław Bareja: cytaty, które pamiętają miliony Polaków

Cytaty z filmów Stanisława Barei zyskały status kultowych. Wiele kwestii, które wypowiadają wymyśleni przez niego bohaterowie, weszło do naszej mowy, a jego komedie są uważane za uniwersalne i opierające się zębowi czasu. W tej kategorii przoduje z pewnością "Miś", który jest filmem-wizytówką Barei. Kto nie zna takich cytatów, jak "wszystkie Ryśki to porządne chłopy" czy "parówkowym skrytożercom mówimy: nie!", a przecież lista słynnych obrazów reżysera jest zdecydowanie dłuższa.

Stanisław Bareja: 34. rocznica śmierci

Stanisław Bareja nie żyje od 34 lat. Wybitny reżyser zmarł 14 czerwca 1987 r. w niemieckim Essen, gdzie przebywał na stypendium przy Muzeum Folkwang. 11 czerwca doznał udaru mózgu spowodowanego przez wylew. Miał niespełna 58 lat, urodził się 5 grudnia 1929 r. w Warszawie.

Barwy szczęścia ZWIASTUN. Ogromne zmiany w nowym sezonie. Tych bohaterów zabraknie po wakacjach 2021?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE