Program "In vitro w Łodzi" po raz kolejny zaprasza pary, które zmagają się z niepłodnością, a chcą się cieszyć rodzicielstwem. - Chcemy, żeby kolejni łodzianie mogli cieszyć się macierzyństwem. Od początku miejskiego programu urodziło się aż 116 małych łodzian. To wielka radość, nie tylko dla rodziców, ale na pewno też dla wszystkich, którzy trzymali kciuki za powodzenie miejskiego programu. Dziś możemy z całym przekonaniem stwierdzić, że jest on sukcesem, bo świadczy o tym przede wszystkim zainteresowanie par, których zgłosiło się prawie 600 - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
PRZECZYTAJ TEŻ: Emerytura dla matek "Mama 4 Plus": Kto i ile dostanie? Jak złożyć wniosek? [INFORMATOR]
Dotychczas do miejskiego programu in vitro złożono 598 wniosków. Udało się uzyskać 206 ciąż, w tym 13 mnogich. Jak podaje łódzki magistrat urodziło się 116 dzieci, w tym 10 par bliźniąt, co świadczy o wysokiej, ok. 40-procentowej skuteczności procedur.
Aby skorzystać z programu, należy zgłosić się do jednej z dwóch klinik realizujących projekt po kwalifikację. - Realizatorzy programu do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego dokonają kwalifikacji zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i warunkami ustawy o leczeniu niepłodności (wszystkie inne metody leczenia, rekomendowane przez PTMRiE zakończyły się niepowodzeniem lub nie ma innych metod leczenia przy danej stwierdzonej przyczynie niepłodności) - czytamy na stronie magistratu.
ZOBACZ: Życie 2,5-letniej Kasi z Łodzi wyceniono na 7 milionów złotych. Możemy jej pomóc!
W wybranym ośrodku realizatora programu wymagane jest złożenie informacji o uprzednim przeprowadzeniu leczenia niższego rzędu lub wyniku diagnostycznego potwierdzającego bezpośrednie wskazanie do leczenia metodami rozrodu wspomaganego medycznie, a także udokumentowanie tego faktu w prowadzonej dokumentacji medycznej. W Urzędzie Miasta Łodzi wymagane jest natomiast złożenie wniosku kierującego do programu wystawionego przez ośrodek realizatora programu. Wniosek ten będzie wymagał zatwierdzenia finansowania przez Urząd.
Do programu mogą zgłaszać się osoby w odpowiednim wieku (kobiety do 40 lat, lub wyjątkowo do 42), które są łodzianami.
W 2019 roku miasto przeznaczyło na finansowanie programu 860 tysięcy złotych. W 2020 roku przewidziano 1000 000 złotych.
ZOBACZ WIDEO: