Stary Rynek i Park Staromiejski zmienią się nie do poznania! [WIZUALIZACJE]. Będzie targ oraz skatepark. Co jeszcze?

2017-07-14 16:42

Stary Rynek czeka gruntowny remont, a Park Staromiejski rewitalizacja. Ten obszar zmieni się nie do poznania, ZOBACZCIE wizualizacje!

Rynek Starego Miasta zostanie gruntownie przebudowany. Wymieniona zostanie cała nawierzchnia, zlikwidowane zostaną bariery – stopnie, tak aby powierzchnia placu stanowiła jednolitą płytę, nieco pochyloną w kierunku parku. W centralnej części rynku, w poziomie posadzki pojawi się fontanna. Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżowane zostaną zadaszone miejsca do handlu. W południowej części, czyli po stronie parku przewidziane są miejsca na pawilon. Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa – tak, aby cały plac był otoczony zielenią. Nie zabraknie także małej architektury – będzie można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa.

Czytaj też: Co robić i gdzie zjeść w Łodzi w wakacje 2017? ZOBACZCIE nasz przewodnik! [INFORMATOR]

Kształt i znaczenie Starego Rynku optycznie podkreślone będzie czerwoną kostką, która zostanie ułożona na otaczających go ulicach i w podcieniach. Obok rynku – na ulicy Nowomiejskiej powstaną nowe przystanki tramwajowe. Plac zostanie wyposażony w infrastrukturę potrzebną do organizacji imprez. Tablica upamiętniająca nadanie Łodzi praw miejskich zostanie przeniesiona na północną stronę placu.

Zmiany w Parku Staromiejskim

Park Staromiejski powstał po wojnie w latach 1951-53 wg. projektu inż. Kazimierza Chrabelskiego w miejscu wyburzonej w trakcie II wojny światowej pod strefę buforową dla Litzmannstadtghetto części Starego Miasta. Najistotniejszym elementem rewitalizacji parku jest koncepcja przywracania pamięci o historii Łodzi. W jego przestrzeni mają zostać odbudowane ślady dawnej zabudowy. Najważniejszym punktem będzie dawne skrzyżowanie ulic Wolborskiej i Jerozolimskiej, które zaznaczone zostaną elementami ścian oporowych. W planach jest także rekonstrukcja dwóch bram, które prowadziły niegdyś na znajdujący się tutaj targ Eljasza Karo.

W przestrzeni całego Parku mają pojawić się żywopłoty.  Między ulicami Nowomiejską i Zachodnią pojawi się fontanna z podświetlanymi rzekę Łódkę dyszami, która dzisiaj płynie ukryta w podziemnym kanale.

W parku pojawią się nie tylko ślady historii, ale także elementy zupełnie nowe: obok dawnej krańcówki tramwajowej powstanie zielony amfiteatr, którego utworzenie umożliwia nachylenie terenu oraz skatepark. Istniejące elementy parku: aleje i fontanny zostaną zmodernizowane, a rzeźby wyremontowane. Będzie nowe oświetlenie i toalety, a także meble miejskie: ławki, kosze, stojaki na rowery.