Te olbrzymy właśnie przyjechały do łódzkiego Orientarium. Robią wrażenie!

i

Autor: UMŁ

Te olbrzymy właśnie przyjechały do łódzkiego Orientarium. Robią wrażenie!

2021-10-13 11:19

Ogromne krokodyle gawialowe niedawno przyjechały do łódzkiego Orientarium. Olbrzymy robią wrażenie i już wkrótce będą wielką atrakcją zoo.

Kraken i Penelopa urodziły się w 1989 r. i są w idealnym wieku na założenie rodziny. W czeskim zoo Dvur Kralove miały za miało miejsca na wychowywanie młodych, stąd decyzja o przeprowadzce do Łodzi. - Bo w naszym zoo, w Orientarium, przygotowano dla nich największy w całej Europie wybieg - tłumaczy łódzki magistrat. Nowe mieszkanie tych gadów podzielone jest na część lądową i basen. W basenie już wcześniej zamieszkały ryby, których zadaniem jest oczyszczanie wody. Na lądzie urządzono roślinność i wodospad, żeby urozmaicić gawialom przestrzeń.

Ekologiczny mural powstał w Bydgoszczy. Redukuje trujące substancje w powietrzu

- Kraken i Penelopa przyjechały do nas w poniedziałek i dość szybko wyszły z transporterów. Samica upatrzyła sobie kamień w lądowej części, natomiast samiec wszedł do basenu. Wybieg jest tak urządzony, że odwiedzający będą mogli oglądać krokodyle gawialowe zarówno na lądzie, a także podglądać je pod wodą, przez szybę, gdy będą się kąpały w basenie - mówi Paulina Klimas-Stasiak, rzeczniczka łódzkiego zoo.

Gawiale są ogromne. Kraken ma 5 metrów i 15 centymetrów długości. Penelopa jest mniejsza od niego o około 2 metry. Nie wiadomo ile dokładnie mierzy, ponieważ dotychczas nie dała zrobić pomiarów. Wiadomo natomiast, że para to najwięksi przedstawiciele swego gatunku na całym kontynencie europejskim.

W naturze gawiale są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Największym ich wrogiem jest, niestety, człowiek. Krokodyle są zabijane dla skóry i mięsa, a ich jaja często trafiają na talerz. Problemem jest także znikające naturalne środowisko gawiali – wysychające bagna i wycinane lasy deszczowe.

Wybieg nowych mieszkańców Orientarium znajduje się w części nazwanej Wyspy Sundajskie, obok wybiegu orangutanów.