W łódzkim Technoparku przy ul. Dubois 114 otwarto BioNanoPark

i

Autor: UMŁ W łódzkim Technoparku przy ul. Dubois 114 otwarto BioNanoPark

Technopark z nowymi laboratoriami [AUDIO]. Co potrafi elektroniczna probówka ARUZ? To urządzenie wkrótce podbije świat!

2016-01-21 12:37

W łódzkim Technoparku otwarto BioNanoPark, czyli nowe laboratoria. Sercem nowoczesnego ośrodka badawczego jest elektroniczna probówka ARUZ. To jedyne takie urządzenie na świecie, dzięki któremu można np. wykryć, czy w produktach spożywczych są dodatki innego pochodzenia.

W łódzkim Technoparku przy ul. Dubois 114 w tym tygodniu otwarto BioNanoPark, czyli nowe laboratoria. Sercem nowoczesnego ośrodka badawczego jest elektroniczna probówka ARUZ. Pod tym skrótem kryje się Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych – to gigantyczne, pierwsze na świecie urządzenie, które skróci czas badań chemicznych z miesięcy do dni i pozwoli zbadać zjawiska wymykające się dotąd obserwacji w warunkach laboratoryjnych. Pozwoli opracowywać nowe materiały, leki oraz kosmetyki czy też wykrywać fałszowanie żywności.

Zobacz też: Hotel Hiltona stanie w Łodzi przy Piotrkowskiej. [WIZUALIZACJE] Jak Wam się podoba?

Elektroniczna probówka ARUZ wykryje dodatki do żywności

Z obliczeń ARUZ będą korzystać m.in. pracownicy Laboratorium Autentykacji Produktów. To, czym się zajmują, ma duży wpływ na życie każdego z nas – mówi menedżer laboratorium Kamila Klajman. - Zajmujemy się uwierzytelnianiem produkcji spożywczych, kosmetyków oraz farmaceutyków. Jesteśmy w stanie wykryć dodatek syropu glukozowo-fruktozowego do miodu, dodatek wody do soków. Jesteśmy również w stanie wykryć zafałszowania kukurydzą na przykład wyrobów alkoholowych - wyjaśnia Kamila Klajman.

Urządzenie jest warte ponad 20 milionów złotych. Jego twórcy i użytkownicy zapewniają, że drugiego takiego komputera nie ma nikt na świecie.

Z pracującymi przy Aruzie naukowcami rozmawiał reporter Roman Czubiński, posłuchajcie: