Ten SMS-em może Cię słono kosztować! Łódzki magistrat ostrzega

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. relexahotels /zdjęcie ilustracyjne

Ten SMS może Cię słono kosztować! Łódzki magistrat ostrzega

2021-10-06 14:12

Łódzki magistrat na swojej stronie internetowej ostrzega przed fałszywymi SMS-ami. Tym razem oszuści podszywają się pod PGE. Jak działają?

Sposób działania oszustów jest ten sam - wysyłane są krótkie wiadomości SMS, w których treści znajduje się informacja o nieuregulowaniu rachunku. Dołączony jest także link do strony, za pomocą której można dokonać płatności. Jak działają oszuści?Kwoty są niewielkie i wynoszą z reguły kilka złotych. Po kliknięciu w link zostajemy automatycznie przekierowani do fałszywego konta klienta, w którym można opłacić rzekomą zaległość. W ten sposób oszuści wyłudzają dane umożliwiające logowanie do systemów bankowości elektronicznej.

Policja zatrzymała w Warszawie kilkanaście osób, ich majątek był ogromny

Następuje proces logowania, w którym widnieje jedynie numer klienta bez hasła. Po chwili otrzymujemy SMS z kodem, który należy wpisać we wskazanym miejscu na stronie. Niestety wykonanie tych czynności może doprowadzić do utraty kwoty znacznie większej niż została wskazana w wiadomości SMS.

Oszust uzyskuje dostęp do naszego konta i może wypłacić wszystkie nasze oszczędności. Bardzo ważne jest, żebyśmy nie robili niczego pochopnie i pod presją czasu, gdyż może to zaburzyć naszą czujność.

O czym pamiętać?

  • Nie korzystaj nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach.
  • Sprawdź, czy witryna jest bezpieczna.
  • Zawsze sprawdzaj, czy zgadza się odbiorca oraz kwota transakcji.
  • Nie wpisuj numeru swojej karty i nie klikaj w nieznajome linki do stron.
Nasi Partnerzy polecają