Mieszkańcy Łodzi i regionu zbombardowani sms-ami od oszustów!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. relexahotels /zdjęcie ilustracyjne

Mieszkańcy Łodzi i regionu zbombardowani sms-ami od oszustów!

2021-09-24 8:17

Mieszkańcy Łodzi, Tomaszowa i Opoczna w czwartek (23 września) zostali zasypani fałszywymi wiadomościami. W SMS-ach, które otrzymali, pojawił się komunikat o skierowaniu na kwarantannę.

Uwaga na oszustów, którzy wykorzystują epidemię koronawirusa. "Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu skażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie … (tutaj link)“ - takimi wiadomościami zasypani zostali w środę mieszkańcy Łodzi, Tomaszowa i Opoczna. Sanepid nie nadąża z odbieraniem telefonów w tej sprawie i ostrzega: to jest oszustwo! "Może to być próba wyłudzenia danych lub inne niebezpieczne działanie dotyczące Państwa danych zawartych w telefonie. Prosimy o ostrożność i nie klikanie w przesłany link!" - czytamy w komunikacie.

Mieszkańcy Łodzi i regionu dostali sms-y o kwarantannie! Uwaga!

i

Autor: SMS
Rozpoznajesz ten głos? Daj znać jeśli do ciebie tez dzwonił ten oszust

To nie pierwsza taka próba wyłudzenia danych, bazująca na strachu przed COVID-19. Wcześniej przed atakiem ostrzegał m.in. Główny Inspektorat Sanitarny. SMS brzmiał następująco: "Inspekcja Sanitarna: Proszę o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57... w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJĘ".

Jak przypomina łódzki magistrat, kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy SMS o następującej treści: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play."

Na takie ataki szczególnie narażone są osoby starsze, dlatego jeśli możesz - ostrzeż swoich bliskich - apeluje miasto. SMS-y są najprawdopodobniej próbą wyłudzenia danych.

Sonda
Czy padłeś kiedyś ofiarą oszustów?