Nowy fotoradar w Łodzi

i

Autor: fot. EnvatoElements /UMŁ

Uwaga kierowcy! Nowy fotoradar w Łodzi. Gdzie?

2021-09-22 11:04

Trwa montaż nowego fotoradaru w Łodzi. Wkrótce zostanie podłączony do sieci energetycznej i zacznie działać.

Nowe urządzenie pomiarowe, instalowane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego będzie znajdować się przy al. Jana Pawła II, przy zachodniej nitce trasy, na odcinku pomiędzy ul. Obywatelską a ul. Pabianicką. Jak informuje magistrat, jest on montowany w ramach projektu rozbudowy ogólnopolskiego systemu fotoradarowego CANARD (Centrum Automatyzacji Nadzoru nad Ruchem Drogowym).

Fotoradary w Łodzi

Będzie to już piąty fotoradar GITD w Łodzi. Cztery zamontowane wcześniej rejestrują przekroczenia dopuszczalnej prędkości na al. Włókniarzy (przy skrzyżowaniu z ul. Srebrzyńską i niedaleko skrzyżowania z ul. Liściastą), al. Palki (w rejonie skrzyżowania z ul. Smutną) i na ul. Pabianickiej (niedaleko skrzyżowania z ul. Gombrowicza).

Pędził tyle, że nie wierzył, że dogoni go policja

W planach jest także montaż specjalnych urządzeń wyłapujących kierowców wjeżdżających na skrzyżowania przy czerwonym świetle. Takim nadzorem ma być objętych 30 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w 18 polskich miastach.

W Łodzi wstępnie (ostateczna decyzja zapadnie po oględzinach, jakie nastąpią tuż przed montażem) wytypowano trzy skrzyżowania: al. Mickiewicza z ul. Żeromskiego, al. Kościuszki z ul. A. Struga i ul. Rokicińskiej z ul. Puszkina (rondo Inwalidów). - Te miejsca znalazły się w czołówce listy najbardziej zagrożonych wypadkami i kolizjami skrzyżowań w Polsce, jaką sporządził Instytut Transportu Samochodowego po ogólnokrajowej analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego - podaje Urząd Miasta Łodzi.

ZOBACZ TEŻ: Nowe połączenie z łódzkiego lotniska! Dokąd można polecieć od września z Łodzi?

Urządzenia mają działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji. Wykryją pojazd wjeżdżający na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić jego tor ruchu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu (numer rejestracyjny auta, czas i miejsce zdarzenia itd.). Pojawią się w mieście prawdopodobnie w I kwartale 2022 r.