Uczniowie łódzkich szkół masowo rezygnują z lekcji religii

i

Autor: Dids, Ivan Samkov / CC0 / pexels.com Uczniowie łódzkich szkół masowo rezygnują z lekcji religii

Tak źle jeszcze nie było

To już nie kryzys, to katastrofa! Tutaj lekcjom religii mówią stanowcze "nie!"

2023-10-13 13:20

O tym, że liczba uczniów uczęszczających na lekcję religii wciąż spada, mówi się od lat. Tak źle jednak jeszcze nie było. Wśród uczniów łódzkich szkół, udział w katechezie deklaruje mniej niż połowa uczniów. Najgorzej jest w szkołach branżowych.

Uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii

Jak poinformował łódzki magistrat, w szkołach, które są prowadzone przez samorząd, w tym roku szkolnym liczba uczniów, którzy zadeklarowali udział w lekcjach w lekcjach religii to 30747 osób. Przy liczbie około 64 tysięcy uczniów we wszystkich typach szkół to mniej niż połowa.

Sytuacja wygląda najlepiej w szkołach podstawowych, gdzie na katechezę uczęszcza 25 806 uczniów. Zdecydowanie gorzej jest w szkołach ponadpodstawowych, gdzie z religii zrezygnowało przeszło 80 procent uczniów. W liceach ogólnokształcących udział w lekcjach religii zadeklarowało 3625 uczniów, w technikach - 1241 uczniów, a w szkołach branżowych - zaledwie 75 uczniów.

Niewielu uczniów wybrało zajęcia z etyki. Chodzi na nie 4821 osób. Wśród nich jest 2201 osób uczęszczających na oba przedmioty jednocześnie.

Tak źle jeszcze nie było

Rosnąca liczba uczniów, którzy rezygnują z uczęszczania na lekcje religii to w Łodzi stały trend utrzymujący się od lat. W roku szkolnym 2020/2021 na ten przedmiot uczęszczało 38 120 uczniów, w roku szkolnym 2021/2022 - 36 085, w roku szkolnym 2022/2023 - 35 657, obecnie to już tylko 30 747 osób.

- Widzimy odpływ z lekcji religii co roku, ale do tej pory dotyczył on przede wszystkim uczniów szkół ponadpodstawowych - przyznaje cytowana przez Polską Agencję Prasową wiceprezydent miasta Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - Tym razem jest inaczej – dane, którymi dysponujemy pokazują jasno, że na religię chodzi też coraz mniej uczniów szkół podstawowych. To zaskakujące, bo dotychczas nie obserwowaliśmy tak wyraźnego trendu w tej młodszej grupie wiekowej. Nie wiemy, dlaczego rodzice i uczniowie decydują się na taki krok, ale myślę, że jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które ma taki odpływ osób z lekcji religii.

Dane przedstawiono na podstawie zbieranych na początku każdego roku szkolnego pisemnych deklaracji złożonych przez opiekunów prawnych dziecka lub pełnoletniego ucznia dotyczące uczestniczenia w nieobowiązkowych lekcjach religii oraz etyki. W trakcie roku szkolnego uczniowie mogą zmienić zdanie składając stosowną deklarację.

QUIZ. Biblia bez tajemnic. Znacie cuda Jezusa Chrystusa? Co zrobili Mojżesz i Noe?

Pytanie 1 z 10
Kto przeprowadził Izraelitów przez Morze Czerwone?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają