TRAGICZNA pogoda na polskich drogach. Jest bardzo niebezpiecznie, będzie jeszcze gorzej

i

Autor: shutterstock TRAGICZNA pogoda na polskich drogach. Jest bardzo niebezpiecznie, będzie jeszcze gorzej

TRAGICZNA pogoda na polskich drogach. Jest bardzo niebezpiecznie, będzie jeszcze gorzej

2020-12-19 14:19

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, w którym ostrzega przed bardzo niebezpieczną pogodą. W związku z tym ogłoszono żółty alert. Na trudne warunki atmosferyczne uważać muszą zwłaszcza kierowcy.

Sprawdź, gdzie będą mgły, która mogą w bardzo dużym stopniu ograniczyć widoczność m.in. na drogach.

Ostrzeżenie wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczy województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko - pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego. IMGW podaje, że w tych regionach pojawią się gęste mgły. Będą one ograniczać widoczność do 100 metrów! Takie warunki atmosferyczne utrzymają się od soboty od godziny 16 do niedzieli do godziny 9 rano. 

Samobójstwo 13-latki w Bykowcach. Takich sytuacji będzie jeszcze więcej?

Jeżeli mamy zamiar poruszać się podczas mgły, na początku powinniśmy skontrolować sprawność oraz czystość wszystkich świateł – zwłaszcza tych przeciwmgłowych oraz odblaskowych. Kiedy wiemy, że działają bez zastrzeżeń, nie zapomnijmy o ich załączeniu – szczególnie tylnych świateł przeciwmgłowych i przednich – o ile nasz pojazd jest w nie wyposażony. Sama jazda w tego typu warunkach atmosferycznych wymaga od nas wzmożonej koncentracji i ostrożności. Widoczność podczas mgły jest naprawdę niewielka - możemy nie zauważyć np. znajdującego się na drodze rowerzysty, czy też pieszych.

Zalecane jest zatem zwracanie uwagi na to, co znajduje się nie tylko przed samochodem, ale i wokół niego. Często kierowcy podczas jazdy w tak trudnych warunkach używają świateł drogowych. Jest to jeden z największych błędów! Efekt jest odwrotny od zamierzonego i na jezdni widać jeszcze mniej. Tak zwane światła długie rozpraszają mgłę, przez co widoczność tylko się pogarsza się.

Nasi Partnerzy polecają