W powstającym w Łodzi Nowym Centrum Łodzi znajdzie się ponad 30 zupełnie nowych ulic, uliczek, pasaży i skwerów

i

Autor: mat. prasowe W powstającym w Łodzi Nowym Centrum Łodzi znajdzie się ponad 30 zupełnie nowych ulic, uliczek, pasaży i skwerów

Ulice i pasaże wokół dworca Fabrycznego będą nosiły nazwy łódzkich fabrykantów. Jak Wam sie podoba ten pomysł?

2016-07-08 15:36

Ponad 30 zupełnie nowych ulic, uliczek, pasaży i skwerów w Nowym Centrum Łodzi nazwanych zostanie nazwiskami fabrykantów. Jak Wam się podoba ten pomysł?

W powstającym w Łodzi Nowym Centrum Łodzi znajdzie się ponad 30 zupełnie nowych ulic, uliczek, pasaży i skwerów. Jak ogłosiła prezydent Hanna Zdanowska, ich nazwy będą nawiązywały do łódzkich tradycji historycznych, kultury i wielonarodowych korzeni Łodzi oraz rodów fabrykanckich współtworzących potęgę "ziemi obiecanej".

Zobacz też: Rynek Manufaktury może stać się Rynkiem Włókniarek Łódzkich. Co Wy na to?

Ulice fabrykantów wokół dworca Fabrycznego

Przed dworcem naleźć ma się plac Fabrykantów, który otwiera główne szlaki w NCŁ dedykowane rodom fabrykanckim: aleje Poznańskich, Geyerów, Scheiblerów, Grohmanów oraz ulice m.in. Heinzlów, Schweikertów, Biedermanów, Herbstów, Kindermannów, Silbersteinów, Jarocińskich, Arkuszewskich, Barcińskich oraz pasaże: Urbanowskich, Hertzów, Eisertów, Steinertów, Richterów.

Tak to będzie wyglądało:

Celowo użyte zostały nazwiska całych rodów, w skład których wchodziło kilka pokoleń, w tym również znane żony przemysłowców, jak choćby Anna Scheibler. Ponadto dla uhonorowania kobiet łódzkich, które przez ponad stulecie pracowały w fabrykach włókienniczych, powstanie skwer Prząśniczki. Według przyjętej koncepcji, Nowe Centrum Łodzi staje się - dzięki nowej siatce ulic - przewodnikiem po dziejach miasta i jego tradycji, przywołującym znane postacie z naszych dziejów oraz oryginalną tożsamość Łodzi.

Jak zaznaczyła prezydent Łodzi, pomysł będzie dyskutowany i konsultowany również z mieszkańcami miasta, którzy mogą zgłaszać swoje opinie za pośrednictwem łódzkiego portalu na Facebooku, mailowo, listownie lub osobiście w UMŁ.