Umiejętność efektywnego wypoczynku – niezastąpiona dla pracujących

2020-09-21 8:00 Artykuł sponsorowany
Umiejętność efektywnego wypoczynku – niezastąpiona dla pracujących
Autor: materiały promocyjne

Nikt nie jest w stanie pracować bez przerwy. Nawet bardzo lubiana praca może powodować zmęczenie. Jeżeli będziesz je ignorować, Twój organizm zacznie szybko sygnalizować, że coś jest nie w porządku. Migreny, problemy ze snem, senność w ciągu dnia, apatia i problemy z opanowaniem emocji mogą wynikać z nadmiernego obciążenia pracą. Zmęczenie jest na szczęście stanem odwracalnym. Efektywny wypoczynek pozwala zregenerować siły. Dowiedz się jak skutecznie odpoczywać.

W czasie odpoczynku zapomnij o pracy

Często zdarza się, że praca na tyle pochłania Twój umysł, że nie potrafisz oderwać od niej myśli nawet, gdy już nie pracujesz. Być może zdarza Ci się do późna odbierać telefony od klientów i odpisywać na ich wiadomości lub po godzinach zajmujesz się innymi sprawami służbowymi? Podstawową zasadą dobrego wypoczynku jest całkowite odcięcie się od bodźców związanych z pracą. Wyłącz telefon, nie wchodź w domu na służbowego maila i staraj się odciągnąć uwagę od spraw zawodowych. Pomocne mogą być sport, czytanie książek i inne pasje, które są w stanie całkowicie pochłonąć Twoją uwagę. Gdy wybierasz się na dłuższy urlop, powiadom swoich klientów, ustal, kto będzie Cię zastępował w tym czasie a potem jedź na wczasy z czystą i spokojną głową.

Odpoczywaj w inny sposób niż pracujesz

Jeżeli jesteś pracownikiem biurowym i wiele godzin spędzasz w pozycji siedzącej przy komputerze, najlepszą formą wypoczynku będzie dla Ciebie aktywność fizyczna. Wcale nie oznacza to godzin ciężkich treningów na siłowni. Ruch powinien sprawiać Ci przyjemność, więc może przybrać formę spaceru lub przejażdżki rowerowej czy tańca. Jeżeli po powrocie z biura zasiądziesz przy monitorze komputera, nie wypoczniesz. Twój wzrok i kręgosłup będą męczyły się dokładnie tak samo, jakbyś był w pracy. Osoby pracujące fizycznie nie koniecznie będą miały ochotę po ciężkim dniu podejmować dalszy wysiłek. Jeśli w pracy dużo się ruszasz, Twój odpoczynek może być bardziej statyczny. Czytanie książek, słuchanie muzyki a nawet gry komputerowe mogą pomóc Ci zregenerować się po trudach pracy.

Jak długo powinien trwać urlop wypoczynkowy?

Staraj się każdego roku wykorzystać w pracy przynajmniej raz dłuższe wolne. Według psychologów do pełnej regeneracji sił potrzeba co najmniej dwóch tygodni wolnego a najlepiej, gdyby trwało ono trzy tygodnie. Dopiero po upływie tego czasu układ nerwowy odzyskuje sprawność nadwątloną obowiązkami zawodowymi. Pamiętaj, by długi urlop wykorzystać na odpoczynek, nie zaś na wykonywanie innej pracy.

Artykuł sponsorowany