Brzmi jak science fiction, ale okazuje się, że nie jest to tak odległa przyszłość, jak mogłoby nam się wydawać. Dzięki staraniom grupy Hyper Poland Polska znalazła się na liście państw, w których projekt Hyperloop może zostać zrealizowany. Jak podaje ESKA INFO Wrocław, początkowo w plebiscycie wyłonionych zostało 35 tras z całego świata. Do finału dostało się natomiast 9 z nich, w tym właśnie trasa łącząca Wrocław z Warszawą. Gdyby Polska wygrała, podróż takim tunelem z Łodzi do Warszawy wyniosłaby zaledwie 13 minut! Głosowanie na fb Hyperloop One.
Posłuchajcie, co o staraniach Polski o ultraszybki system transportu mówi łódzki magistrat:
Materiał AUDIO: reporterka Radia ESKA Nella Krysztofowicz
Na czym polega Hyperloop?
Hyperloop wymyślił Elon Musk, który chce zbudować system długich tuneli, w których - bez kontaktu z podłożem - poruszałaby się specjalna kapsuła. Wykorzystywałaby ona magnetyczną lewitację i łożyska powietrzne. Jak to możliwe? Projekt zakłada, że w tunelu panowałyby bardzo niskie ciśnienie powietrza. To warunki podobne do tych, w jakich latają samoloty, co zmniejszyłoby opory maszyny i zużycie przez nią paliwa. Maksymalna prędkość takiego pojazdu to aż 1200 kilometrów na godzinę!
Zobaczcie i posłuchajcie więcej o Hyperloop:
Przypomnijmy, z Hyperloop mają już pewne doświadczenia studenci Politechniki Łódzkiej. Grupa HyperLodz Team składająca się z 11 żaków łódzkiej uczelni projektowała kapsułę pasażerską dla Hyperloop w Stanach Zjednoczonych.