W Łodzi do muzeum czy biblioteki wejdziesz z psem!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. RebeccasPictures /zdjęcie ilustracyjne

W Łodzi do muzeum czy biblioteki wejdziesz z psem!

2022-01-19 8:38

Do niektórych łódzkich instytucji kulturalnych można wejść z psem. To, na jakich zasadach jest to możliwe określa regulamin każdej z nich. Warto zapoznać się z zasadami danej placówki, bo o ile w bibliotece w towarzystwie pupila można nawet poczytać książkę, o tyle do teatru można wejść głównie po to, by zakupić bilet.

Łódź wychodzi na przeciw posiadaczom czworonogów, zwracając uwagę na to, że psy coraz częściej spędzają z ludźmi czas nie tylko w domu czy w parku, lecz także przemieszczają się komunikacją miejską czy towarzyszą w pracy. Łódzkie instytucje kulturalne opublikowały regulaminy, które określają, na jakich zasadach można wejść na ich teren w towarzystwie pupila. Przy wejściu wielu z nich będzie można odnaleźć specjalny znak graficzny, który nie pozostawi wątpliwości, że zwierzę może przebywać na terenie muzeum, domu kultury czy innego łódzkiego obiektu kulturalnego na określonych zasadach.

Pierwsza robokelnerka w Łodzi!

- Łódź jest miastem niezwykle otwartym na sugestie naszych mieszkańców, którzy posiadają zwierzęta, szczególnie psy. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich potrzebom. Do większości instytucji kultury będzie można od dzisiaj wchodzić z naszymi pupilami. Wierzę, że będziemy z tego prawa korzystać sporadycznie, ale wiem też, że czasami może się zdarzyć, że z psem na ręku będziemy chcieli zwiedzić wystawę. Co tu kryć – to właśnie historia psiaka, który razem z panem chciał obejrzeć wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego w Muzeum Kinematografii zainspirowała nas do tych zmian. Przypomnę, że w niektórych instytucjach jak np. w Bibliotece Miejskiej w Łodzi, we wszystkich filiach, już od trzech lat można było przebywać z psami, by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni. Na drzwiach instytucji kultury, które bez ograniczeń wpuszczą Państwa z psami będzie umieszczona specjalna nalepka z wizerunkiem pieska. Zapraszam serdecznie do takiej formy obcowania z kulturą, ale proszę też o dopytywanie o szczegóły w konkretnych miejscach np. teatrach czy muzeach – mówi prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Po Łodzi z psem. Gdzie?

Każda instytucja kulturalna w Łodzi opublikowała regulamin, który dostosowany jest do specyfiki obiektu oraz określa zasady planowania wizyty w towarzystwie czworonoga. Większość wskazuje zasady i ograniczenia, na jakich może do niej dojść. Regulaminy można odnaleźć na stronach internetowych instytucji, ale w razie wątpliwości zawsze warto zadzwonić i porozmawiać z pracownikiem, aby upewnić się, czy wybrane przez nas wydarzenie może wprowadzać jakieś ograniczenia dla opiekunów zwierząt, którzy chcieliby w nim uczestniczyć wraz z pupilem. Są także miejsca, takie jak Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które ze względu na martyrologiczny charakter, jest w stanie przyjąć tylko osoby niepełnosprawne, którym towarzyszy pies asystujący. Także EC 1 Łódź Miasto Kultury zaznacza, że ekspozycje znajdujące się na ich terenie mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na zwierzęta ze względu na efekty dźwiękowe, świetlne czy mappingi. Z tego względu EC1 nie przewiduje możliwości zwiedzania obiektu w towarzystwie psów, ale planuje specjalne przygotowanie ekspozycji Centrum Nauki i Techniki z okazji światowego dnia psa i zwierząt.

O czym musi pamiętać opiekun zwierzęcia?

Przede wszystkim należy poznać regulamin zwiedzania danej instytucji i znać ograniczenia dotyczące zasad przebywania ze zwierzęciem na danym terenie. Każda wizyta w przestrzeni publicznej w towarzystwie zwierzęcia wymaga od opiekuna, aby dołożył starań o bezpieczeństwo innych osób, które także dzielą tę przestrzeń. Pies powinien posiadać aktualne i udokumentowane szczepienie przeciw wściekliźnie. W przypadku agresywnej reakcji opiekun musi się liczyć z tym, że zostanie poproszony o opuszczenie budynku, a w przypadku powstałych szkód będzie ponosił za nie odpowiedzialność, także materialną. Opiekun musi mieć świadomość, że jest także odpowiedzialny za posprzątanie nieczystości, które może pozostawić zwierzę. Pupile muszą także być pod stałym nadzorem opiekunów, być w kagańcu i na smyczy.

Pies asystujący jest zawsze uprzywilejowany

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2021 r. poz. 573) art. 20a ust. 4, osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów kultury. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy, ale towarzyszący jej pies musi mieć aktualne szczepienie oraz certyfikat potwierdzający status psa asystującego. Dlatego też każda łódzka instytucja umożliwia osobom niepełnosprawnym wejście w towarzystwie psa asystującego. Wśród nich jest także Teatr Powszechny, który ma stałą, specjalną, bardzo bogatą ofertę spektakli dla osób niewidomych i słabo widzących.

Sonda
Masz psa lub kota?