W środę (24.11) w woj. łódzkim zawyją syreny! Dlaczego?

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. RitaE /zdjęcie ilustracyjne

W środę (24.11) w woj. łódzkim zawyją syreny! Dlaczego?

2021-11-23 14:12

W środę (24.11.2021 r.) o godzinie 10:00 i 10:15 w województwie łódzkim zawyją syreny alarmowe. Będzie je można usłyszeć w ośmiu powiatach. O co chodzi? Szczegóły w naszym materiale.

Syreny alarmowe uruchamiane są nie tylko w sytuacji zagrożenia. Są one uruchamiane również, by upamiętnić ważne wydarzenia z historii Polski, a także w celu sprawdzenia skuteczności funkcjonowania Systemu Ostrzegania i Alarmowania. I właśnie z tego ostatniego powodu, w środę 24 listopada 2021 r. syreny zawyją w ośmiu powiatach województwa łódzkiego: bełchatowskim, brzezińskim, łaskim, pabianickim, piotrkowskim, sieradzkim, skierniewickim i tomaszowskim. Ich dźwięk usłyszeć będzie można o godzinie 10:00 i 10:15. Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, w ramach treningu zostaną wyemitowane dwa sygnały: trzyminutowy sygnał modulowany oraz trzyminutowy sygnał ciągły.

Blok promocyjny na 30-lecie Super Expressu

Przypomnijmy, ostatni raz syreny zawyły w Łodzi i wielu innych polskich miastach 29 października 2021 r. w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „Alarm dla klimatu”, która ma na celu zwrócenie uwagi mieszkanek i mieszkańców miast na coraz poważniejszy problem narastającego kryzysu klimatycznego.

Wycie syren: kiedy oznacza ogłoszenie alarmu?

Warto wiedzieć, kiedy wycie syren oznacza ogłoszenie alarmu. A ma to miejsce wtedy, kiedy przez akustyczny system alarmowy emitowany jest modulowany dźwięk syreny trwający przez trzy minuty.

Ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut oznacza natomiast odwołanie alarmu.

W sytuacji kryzysowej alarm ogłaszany jest również w środkach masowego przekazu.

Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie w swojej okolicy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany