Wielki Czwartek 2024. Czy trzeba iść do kościoła? Wielu może się zdziwić

i

Autor: SHUTTERSTOCK Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? To początek Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty włącznie i poprzedza Wielkanoc

Rozwiewamy wątpliwości

Wielki Czwartek 2024. Czy trzeba iść do kościoła? Wielu może się zdziwić

2024-04-05 23:05

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? To początek Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty włącznie i poprzedza Wielkanoc. Tego dnia w świątyniach w całej Polsce są odprawiane specjalne msze: jedna to Msza Krzyżma, a druga to Msza Wieczerzy Pańskiej. Wierni są obowiązani uczestniczyć we mszy w dniach, które mają charakter świąt nakazanych.

Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Czwartek?

To dość powszechna wiedza, ale co roku i tak pojawia się sporo pytań. Nasi dziennikarze postanowili rozwiać wszystkie wątpliwości czytelników. Jeśli są jeszcze osoby, które nie wiedzą, czy trzeba iść do kościoła w Wielki Czwartek, odpowiadamy krótko - nie. Mimo że to początek Triduum Paschalnego, które poprzedza Wielkanoc, a do tego wierni biorą udział m.in. w dwóch specjalnych mszach: Mszy Krzyżma (rano) i Mszy Wieczerzy Pańskiej (wieczorem), to jednocześnie nie mają obowiązku uczestniczyć ani w nich, ani w innych ceremoniach przypadających tego samego dnia.

Z tych grzechów nie musisz się spowiadać. Większość katolików o tym nie wie! Spore zaskoczenie

Kodeks Prawa Kanonicznego i wytyczne Konferencji Episkopatu Polski mówią jasno, że do kościoła trzeba iść w każdą niedzielę i w święta nakazowe. Wielki Czwartek, mimo swojego uroczystego charakteru, świętem nakazowym nie jest. Jeśli chodzi o Wielkanoc, to tego grona są za to zaliczane: Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny, gdy mamy obowiązek wziąć udział w jednej z organizowanych w te dni mszy.

III Akademicki Jarmark Wielkanocny przyciągnął tłumy

Piękne kościoły w Polsce. Podziwiają je wierni z różnych zakątków kraju. Zobacz zdjęcia w galerii