Fakora, ul. Warneńczyka 18/20

i

Autor: Google Maps Fakora, ul. Warneńczyka 18/20

Właściciel Fakory wyburzył zabytek, by postawić centrum handlowe. Łodzianie nie pozwolą

2016-10-20 12:29

Wyburzył zabytkową fabrykę Fakory, by w jej miejscu postawić centrum handlowe. Właściciel tej nieruchomości się przeliczył, bo mieszkańcy byli w swym proteście nieugięci. Radni odrzucili plan zagospodarowania przestrzennego na Warneńczyka 18/20.

Protesty mieszkańców ulicy Warneńczyka i okolic pomogły. Sprzeciw powstaniu pod ich domami centrum handlowego spowodował, że radni odrzucili plan zagospodarowania przestrzennego sankcjonującego nowe centrum handlowe na terenie dawnej fabryki Fakora. Jego wybudowanie oznaczałaby dla  mieszkańców pogorszenie warunków życia. - Nie chcemy centrum handlowego, które zresztą nie jest potrzebne, bo już powstała Sukcesja, która świeci pustkami - mówi jedna z protestujących mieszkanek.

Czytaj też: Łódź musi dopłacić za budowę dworca Fabrycznego. Inwestycja będzie droższa o 54 miliony złotych

Radny Adam Wieczorek przekonuje, że warto angażować się i sprzeciwiać, gdy coś jest niekorzystne dla mieszkańców. - Jest wiele przykładów tego, że jak ludzie się zjednoczą, protestują, działają w danej sprawie - udaje się osiągnąć sukces. Plan zagospodarowania tego terenu nie zostanie przyjęty i przez to też to centrum handlowe nie powstaje - mówi reporterce Radia ESKA Eli Piotrowskiej.

Fabryka Fakory wyburzona

Radni podkreślają, że nie można niszczyć dziedzictwa Łodzi i przypominają, ze inwestor wyburzył stuletni budynek dawnych zakładów Fakora, by wybudować centrum. Fabryka była wpisana do rejestru zabytków.


W lipcu 2009 Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi wstrzymał pracę przy budowie centrum rozrywki. Stwierdzono, że budynki starej fabryki są prawdopodobnie pierwszymi o konstrukcji żelbetowej wzniesionymi w Królestwie Polskim. Zakład składał się z dwóch hal. Pierwsza opiera się na rzędach przęseł w pięciu rozmiarach, które wykonano najpewniej w szalunku – w drewnianej skrzyni ułożono zbrojenie i mieszankę betonową.

Zakaz prowadzenia prac wygasł z dniem 11 września 2010. Wiosną 2012 minister kultury i dziedzictwa narodowego uchylił część decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisaniu zabudowań "Fakory" do rejestru zabytków.

W czerwcu 2012, po skandalicznej decyzji m.in. ministra Bogdana Zdrojewskiego fabryka Fakora przestała być zabytkiem, a inwestor otrzymał zgodę na kontynuację budowy centrum handlowego Łódź Plaza i 23 czerwca rozpoczął wyburzanie obiektu. /wikipedia.org