Wopr, łódź na jeziorze

i

Autor: Shutterstock

Mieszkańcy zdecydowali

Wsparcie dla ratowników WOPR. Budżet obywatelski województwa łódzkiego

2024-10-11 11:05

Znamy już wyniki głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Spośród 180 projektów, które zakwalifikowano, do realizacji wybrano 152. Tym samym podzielono 8 mln zł. A zdecydowało o tym ponad 58 tys. mieszkańców regionu, którzy wzięli udział w głosowaniu. Niemal 10 proc. pieniędzy trafi na zadania związane z bezpieczeństwem.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Łodzi, pieniądze z wojewódzkiego budżetu obywatelskiego trafią m.in. do ratowników WOPR, działających choćby nad Zalewem Sulejowskim. Dostaną oni pół miliona złotych na mobilne kontenerowe stanowiska do koordynacji działań w terenie, które będą wykorzystywane podczas udzielania pomocy osobom po wypadkach, poszukiwania zaginionych czy w czasie sytuacji kryzysowych.

- Ratownicy WOPR mają pasję i z zaangażowaniem ratują zdrowie i życie. Na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo, a mieszkańcy odwdzięczyli się im za tę pracę, głosując na projekty ratowników w budżecie obywatelskim - mówi Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Ratownicy WOPR pomagali ofiarom powodzi, teraz dostaną nowy sprzęt

Ratownicy WOPR z regionu łódzkiego dostaną też fundusze na zakup dodatkowego sprzętu, który pozwoli im prowadzić długotrwałe działania na terenach podmokłych, trudnodostępnych, w czasie powodzi i podtopień. Ich bazę sprzętową wzbogaci nowy dron do akcji poszukiwawczych i ratowniczych.

- Uczestniczyliśmy w akcjach ratowniczych podczas ostatniej powodzi na południu kraju. Ta kryzysowa sytuacja pokazała nam, że potrzebujemy sprzętu do prowadzenia akcji w sytuacjach kryzysowych, w trudnych warunkach, a temu służą m.in. mobilne bazy ratownicze. Pozwolą nam właściwie zaopiekować się poszkodowanymi - zauważa Damian Błaszczyk, prezes WOPR w Tomaszowie Mazowieckim.

Jak informuje na swojej stronie Zarząd Główny WOPR, w skali całego kraju z pomocą osobom dotkniętym przez tegoroczną powódź pospieszyło 364 ratowników wodnych.

- Dzięki naszej szybkiej reakcji i profesjonalnym umiejętnościom zdobytym na szkoleniach na wodach szybkopłynących i powodziowych możliwa była szybka i skuteczna pomoc. Ratownicy WOPR, wolontariusze, jechali do działań, często finansując wyprawy z własnych środków. W akcji przepracowali ponad 25 tys. roboczogodzin - czytamy w informacji ZG WOPR.

Budżet obywatelski w województwie łódzkim sfinansuje też szkolenia dzieci i dorosłych z zakresu zachowania bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą, udzielania pierwszej pomocy i posługiwania się sprzętem ratowniczym.

Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Nysa. Ratownicy WOPR i GOPR z całego kraju zjeżdżają do miasta

Dodatkowo z funduszy budżetu obywatelskiego prowadzone będą m.in. warsztaty z cyberbezpieczeństwa i zorganizowany zostanie Łowicki Turniej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Raport Jana Złotorowicza: Pomaga ofiarom wielkiej powodzi. Opowiedział, jak wygląda sytuacja na miejscu
Sonda
Czy pomożesz jakoś ofiarom powodzi?
Nasi Partnerzy polecają