Wybory do rady miasta i sejmiku województwa 2018
W wyborach do rady miasta i sejmiku województwa, głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X" w kratce
z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu).
Postawienie znaku „X" w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku „X" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
Wybory prezydenta miasta Łodzi 2018
W wyborach prezydenta miasta:
Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X" w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca głosuje. Postawienie znaku „X" w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku „X'' w żadnej kratce powoduje nieważność głosu. Znak „X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na prezydenta miasta nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 4 listopada 2018 r., również
w godzinach od 7:00 do 21:00, zostanie przeprowadzona II tura, w której sposób głosowania i warunki ważności głosu są analogiczne jak w pierwszym głosowaniu.
ZOBACZ: Niecodzienna sytuacja na rynku paliw. Ropa droższa niż benzyna także w Łodzi. Co się dzieje?
Wybory samorządowe 2018: kto może głosować?
Wyborcy ujęci w spisie mogą głosować osobiście w lokalu wyborczym. Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu komisarzowi wyborczemu, najpóźniej do 8 października 2018 r. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy jednocześnie II tury w wyborach prezydenta miasta. W przypadku przeprowadzenia II tury wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może go zgłosić po dniu pierwszego głosowania, najpóźniej do 25 października 2018 r.
Głosowanie w wyborach za pośrednictwem pełnomocnika
Wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek w urzędzie miasta, w której jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej do 12 października 2018 r. Akt pełnomocnictwa sporządzony przed pierwszym głosowaniem dotyczy również II tury w wyborach prezydenta miasta.
CZYTAJ: W Łodzi powstaje nowa dzielnica przemysłowa. Będzie praca
Natomiast wyborca, który przed pierwszym głosowaniem nie złożył wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, może złożyć taki wniosek po dniu pierwszego głosowania, najpóźniej do dnia 26 października 2018 r.
W przypadku wątpliwości związanych z udziałem w głosowaniu pytania można zgłaszać do Urzędu Miasta Łodzi pod nr telefonów:
Informacja o warunkach udziału w wyborach samorządowych:
https://bip.uml.lodz.pl/files/bip/public/BIP_SS/WOA_ZPOW_501_103_18_20180817.pdf
Wygląd kart wyborczych
Łódź: Obwody głosowania
Rada Miejska w Łodzi utworzyła 283 stałe obwody głosowania oraz 34 obwody odrębne w szpitalach, domach pomocy społecznej, w zakładach karnych i w areszcie śledczym. W porównaniu z 2014 r. liczba stałych obwodów głosowania zmniejszyła się o 100 - z 383 do 283. Wynika to ze zmiany przepisu art. 12 § 3 Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym stały obwód głosowania może liczyć do 4000 mieszkańców. Na tej podstawie dokonano zmian w geografii wyborczej Łodzi, np.: połączono dwa obwody, znajdujące dotychczas w tej samej siedzibie. Siedem obwodowych komisji wyborczych ma zmienioną siedzibę głosowania z powodu likwidacji szkoły lub prowadzonego remontu obiektów, w których mieściły się lokale komisji. Wszystkie utworzone obwody głosowania mają zapewnione siedziby dla obwodowych komisji wyborczych.
CZYTAJ: To będzie miasto w mieście. Kamień węgielny pod budowę Monopolis już wmurowany! [AUDIO]
Przewóz osób niepełnosprawnych na wybory
Niepełnosprawni pragnący wziąć udział w wyborach mogą skorzystać z bezpłatnego transportu specjalistycznymi samochodami przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich, należącymi do Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź Sp. z o.o. W celu zamówienia transportu należy w tygodniu poprzedzającym wybory lub w dniu wyborów skontaktować się telefonicznie z dyżurującymi pracownikami MPK. Usługa obejmuje transport wraz z wniesieniem i zniesieniem na wózku inwalidzkim, z miejsca zamieszkania do siedziby komisji, czas oczekiwania na oddanie głosu oraz odwiezienie do miejsca zamieszkania.
Ponadto osoby nie w pełni sprawne, mające problemy w poruszaniu się
i samodzielnym dotarciu do lokali obwodowych komisji wyborczych będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu Urzędu Miasta Łodzi samochodami osobowymi. Aby skorzystać z przewozu w tygodniu poprzedzającym wybory lub w dniu wyborów skontaktować się telefonicznie z dyżurującymi pracownikami Urzędu.
Więcej informacji dla osób niepełnosprawnych:
https://bip.uml.lodz.pl/files/bip/public/BIP_SS/WOA_inform_dlaniep_1_20180816.pdf