Imigranci

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/SE Zatrzymali 78 nielegalnych imigrantów. Policjanci z Łodzi zdradzają, co z nimi będzie / Zdjęcie ilustracyjne

Zatrzymali 78 nielegalnych imigrantów. Policjanci z Łodzi zdradzają, co z nimi będzie

2021-10-23 11:50

Łódź. Zatrzymani przez policję nielegalni imigranci zostaną przekazani Straży Granicznej. W piątek policjanci z drogówki zatrzymali dwa busy przewożące 78 nielegalnych imigrantów z Iraku - powiedziała w sobotę Polskiej Agencji Prasowej kom. Aneta Sobieraj z łódzkiej policji.

Zatrzymali 78 nielegalnych imigrantów. Policjanci z Łodzi zdradzają, co z nimi będzie

Komisarz przekazała, że w piątek na terenie gminy Stryków (woj. łódzkie) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zatrzymali forda transita, którym przewożono nielegalnych imigrantów. - Samochodem kierował 54-letni obywatel Republiki Czeskiej. W przestrzeni ładunkowej pojazdu znajdowała się duża grupa obcokrajowców. Było to 37 osób - dwie kobiety i 35 mężczyzn - pochodzących z Iraku w wieku od 15 do 29 lat - podała Sobieraj, cytowana przez PAP. - Wezwano pogotowie ratunkowe, które zabrało trzy osoby do szpitala. Dwie z tych osób po przebadaniu opuściły placówkę medyczną. Zarówno Irakijczycy, jak i kierujący, zostali zatrzymani - dodała.

Czytaj też: Kostrzyn: 34 nielegalnych imigrantów zamkniętych w busie! Szokujący obrazek

Obecnie prowadzone są czynności procesowe przy udziale biegłych tłumaczy.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?

- Obywatelom Iraku przedstawiane są zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej, za co grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Kierujący pojazdem Czech odpowie za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy RP oraz ułatwianie pobytu na terenie Polski, za co grozi 5 lat więzienia - podała policjantka z Łodzi, cytowana przez PAP.

Jak poinformowała Sobieraj, drugiego busa, także w piątek, zatrzymali policjanci ze Zgierza (Łódzkie) na autostradzie A2. - Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej renault master, którym kierował 28-letni obywatel Finlandii. Po sprawdzeniu jego pojazdu okazało się, że przewozi on w sowim aucie 41 osób. Wszyscy to obywatele Iraku w wieku od 3 do 45 lat. W sumie wśród imigrantów z drugiego busa było siedmioro dzieci. Do jednej z kobiet wezwano karetkę pogotowia, jednak po badaniach opuściła placówkę medyczną. Pasażerowie przebywali na terenie naszego kraju nielegalnie - podkreśliła.

- Są przesłuchiwani. Dorośli usłyszą zarzut nielegalnego przekroczenia naszej granicy, a kierowca pomocnictwa w tym nielegalnym procederze i pobytu na terenie Polski. Po zakończeniu procedury policyjnej nielegalni imigranci zostaną przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej - podsumowała komisarz Sobieraj.

Usnarz Górny. Imigranci siłowo forsują granicę. Niszczą ogrodzenie