Film z 1912 roku z Łodzi

i

Autor: kadr z filmu Film z 1912 roku z Łodzi

ZOBACZ najstarszy zachowany materiał z Łodzi [WIDEO]. Ten film ma ponad 100 lat!

2016-12-30 15:34

Mimo, że pierwsze filmy nakręcone zostały w Łodzi już kilka lat wcześniej w postaci kronik, to ten z 1912 roku jest prawdopodobnie pierwszym zachowanym materiałem.

Ten film nakręcony został z inicjatywy dyrekcji kina "Luna", które działało w Łodzi od 1911 roku. Obraz powstał w 1912 roku podczas Wystawy Rzemieślniczo-Przemysłowej "Popierajmy Przemysł Krajowy", zorganizowanej wówczas w ogrodzie przy ulicy Dzielnej. Dziś to miejsce znane jest łodzianom jako Park im. Stanisława Staszica. Mimo, że pierwsze filmy nakręcone zostały w Łodzi już kilka lat wcześniej w postaci kronik, to ten jest prawdopodobnie pierwszym zachowanym materiałem. I tak oto możemy zobaczyć i poczuć klimat ponad 100-letniego miasta.

Co jeszcze wydarzyło się w 1912 roku w Łodzi?

W tym samym roku w Łodzi miało miejsce otwarcie przy ul. Krótkiej (obecnie ul. Traugutta) siedmiopiętrowego hotelu "Savoy", autorem projektu był architekt Stefan Lemmené. Hotel był najwyższym budynkiem w Łodzi do 1951 r., kiedy to powstał wieżowiec Centrali Tekstylnej (popularnie znany jako wieżowiec telewizji).

Następnie otwarty został hotel "Palast" przy ul. Dzielnej 38 (obecnie ul. Narutowicza). Hotel ten został wybudowany w latach 1910–12 według projektu Alberta Günzela, z wystrojem wnętrz autorstwa wrocławianina Rudolfa Kolocha; po wojnie do 2009 r. nosił nazwę "Polonia".

W grudniu 1912 roku w Rynku Szpitalnym (obecnie pl. Katedralny im. Jana Pawła II) otwarty został neogotycki kościół katolicki pw. św. Stanisława Kostki wzniesiony w latach 1901–12 według projektu spółki "Wende i Zarske" (z pewnymi korektami Józefa Dziekońskiego i Sławomira Odrzywolskiego); w 1922 r. został podniesiony do godności katedry, zaś w 1992 r. uznany archikatedrą;

W tym samym roku do użytku oddany został modernistyczny pałac Alfreda Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/3, nieopodal skrzyżowania z ulicą Północną. Pałac otoczono parkiem o powierzchni ok. 3 ha. Rodzina Biedermannów pozostawała właścicielem obiektu do 1945 r.. Po wyzwoleniu Łodzi spod okupacji hitlerowskiej pałac stał się miejscem dramatycznych wydarzeń – w obawie przed szykanami ze strony nowych władz samobójstwo popełnił Bruno Biedermann, chwilę po tym jak zastrzelił swoją żonę Luizę i córkę Matyldę. Po wojnie w rezydencji umieszczono żłobek, a następnie przedszkole dla mieszczących się obok zakładów przemysłowych. W latach 1998–2003 obiekt przejął Uniwersytet Łódzki przeprowadzając jego gruntowny remont. 16 września 1980 r. pałac wraz z parkiem został wpisany do rejestru zabytków.

W 1912 roku uruchomiona została także elektrownia wzniesiona w latach 1910–12 przy ul. św. Emilii (obecnie ul. ks. bpa Tymienieckiego 5/7) w stylu secesyjnym według projektu łotewskiego inżyniera Alfreda Frischa dla zakładów Towarzystwa Akcyjnego Manufaktur Bawełnianych Karola Scheiblera. Z uwagi na styl była unikalnym obiektem nie tylko w Łodzi, ale i w Polsce. Oprócz secesyjnej elewacji posiadała wewnętrzne zdobienia (ozdobne płytki ceramiczne na ścianach i podłodze, żeliwne, zdobione balustrady, pierwszy w Łodzi wylany strop żelbetowy ozdobiony kasetonami i geometryczne witraże w dużych oknach). Działała do końca 2006 roku.

/Źródło: Wikipedia