Polecany artykuł:
Pod osiedla, markety i inne inwestycje, po wprowadzeniu ustawy liberalizującej wycinkę drzew, inwestorzy likwidują tereny zadrzewione na ich działkach. W ten sposób w Łodzi wycięto już drzewa m.in. przy dworcu Kaliskim, na ul. Traktorowej na Teofilowie, na Sterlinga czy Kilińskiego w samym centrum miasta, w Łagiewnikach, a także na Górze Chachuły na Rokiciu. W większości tych przypadków urzędnicy są bezsilni, ponieważ wszystko odbywa się zgodnie z prawem.
Czytaj też: Borsuk na dworcu Łódź Fabryczna i papuga na gmachu telewizji [ZDJĘCIA]. To był pracowity dzień Animal Patrolu
Okres lęgowy ptaków a wycinka drzew
Czy jest szansa na przerwanie tego procederu? Okazuje się, że znalazł się na to sposób. Otóż legalną wycinkę drzew uniemożliwić może rozporządzenie Ministra Środowiska z 7 października 2014 stanowiące o okresie lęgowym ptaków. Wynika z niego, że w tym czasie inwestor nie może przystąpić do wycinki bez specjalnego zezwolenia.
- Okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października. Natomiast okres lęgowy poszczególnych gatunków ptaków przypada w różnych terminach (np. bielika – od stycznia do lipca, wróbli – od lutego/marca do sierpnia, jerzyków – od maja do sierpnia). Może on ulegać nieznacznym przesunięciom w ciągu roku w zależności od warunków pogodowych - czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Wycinka drzew w okresie lęgowym ptaków: gdzie zgłaszać?
Urząd Miasta Łodzi na swoim facebooku apeluje do mieszkańców o czujność: Koniecznie wyglądajcie ptasich gniazd i ptaków, fotografujcie, interweniujcie. Uwaga! W Łodzi można też dzwonić do Wydziału Ochrony Środowiska tel. 638-47-11 (do 16.00) lub całodobowo pod 986 i domagać się interwencji Ekopatrolu. Podawajcie dalej!
Dlaczego warto reagować? ZOBACZCIE, jak wyglądał plac na Sterlinga przed wycinką drzew, a jak wygląda teraz!
/Zdjęcia przesłał nam czytelnik Piotr.