Zobacz TO WIDEO o superbakterii New Dehli:
Polecany artykuł:
New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae - pałeczki zapalenia płuc, która należy do grupy bakterii jelitowych. Bakteria jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego i wielu innych chorób.
Superbakterię New Dehli można przenieść na rękach, bytuje w układzie pokarmowym, a podczas zabiegu medycznego może przedostać się do krwi. Wtedy często dochodzi do sepsy. Bakteria jest odporna na wszystkie antybiotyki, co druga osoba nią zakażona umiera.
>>Uwaga, wstrzymano sprzedaż kolejnego leku na nadciśnienie! Sprawdźcie, czy go nie zażywacie
Bakteria staje się niebezpieczna wtedy, kiedy przedostanie się do krwi, dróg moczowych czy dróg oddechowych. Nie można się nią zarazić np. drogą kropelkową, a jedynie kontaktową, czyli przez brudne ręce czy np. niezdezynfekowane toaletę. Stąd najważniejsza w profilaktyce jest higiena czyli np. regularne mycie rąk, zwłaszcza po odwiedzinach w szpitalu!
Pacjentów, u których stwierdzono obecność bakterii w przewodzie pokarmowym, a nie obserwuje się objawów chorobowych - nie poddaje się leczeniu. W większości przypadków organizm jest w stanie w ciągu 6-12 miesięcy sam ją zwalczyć.
Przypadek zakażenia New Dehli również w Łodzi
Przypomnijmy, w lipcu tego roku bakteria New Delhi została wykryta u jednej z pacjentek szpitala im. Kopernika w Łodzi. Kobieta zgłosiła się do placówki z zupełnie innymi dolegliwościami, niezwiązanymi z bakterią. Na obecność New Dehli przeprowadzone zostały badania u pacjentów szpitala - u nikogo jej nie wykryto. Pacjentka zakażona bakterią została wyizolowana i wkrótce wypisana ze szpitala z odpowiednimi zaleceniami.
>>U pacjentki szpitala im. Kopernika w Łodzi wykryto bakterię New Delhi! Jest oporna na wszystkie leki
W Polsce po raz pierwszy bakterię New Delhi wykryto u pacjenta w 2011 roku w Warszawie.