Bezpłatne szczepionki na grypę w Łodzi. Gdzie dostać? Kto dostanie za darmo, a kto zapłaci mniej?

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. huntlh

Bezpłatne szczepionki na grypę w Łodzi. Gdzie dostać? Kto dostanie za darmo, a kto zapłaci mniej?

2020-09-29 8:13

Bezpłatne szczepionki na grypę pojawiły w tym roku po raz pierwszy. Kto może z nich skorzystać? Komu przysługuje całościowa, a komu częściowa refundacja na szczepienia przeciw grypie? Warto zapoznać się z tymi informacjami jak najszybciej i - jak zaleca sanepid - ze szczepieniem nie czekać do ostatniej chwili.

Szczepionka przeciw grypie w tym roku po raz pierwszy jest bezpłatna dla seniorów. Darmowe szczepienie przysługuje osobom po 75. roku życia. Jak mówi Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, najlepiej zaszczepić się już teraz. - Najlepiej zaszczepić się przed szczytem sezonu, który występuje w województwie łódzkim, ale i w Polsce, na przełomie grudnia i stycznia. Natomiast lepiej z tym nie zwlekać i już teraz pomyśleć o szczepieniu - mówi w rozmowie z "Super Expressem".

Szczepionka na grypę - dla kogo refundowana?

Oprócz bezpłatnych szczepionek dla seniorów powyżej 75. roku życia, są grupy osób, które mogą liczyć na częściową refundację. Połowę ceny za szczepionkę na grypę zapłacą:

  •  osoby po 65 roku życia
  •  osoby w wieku 18-65 lat z obciążeniami, czyli innymi schorzeniami, takimi jak np. przeszczepy, astma, obturbacyjna choroba płuc, a także kobiety w ciąży. Szczegółową listę chorób, przy których możliwe jest uzyskanie szczepionki z refundacją znaleźć można w wykazie leków refundowanych.
  •  refundacji podlegają również szczepionki donosowe dla dzieci od 2 do 5 roku życia.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w woj. łódzkim. W którym powiecie jest TERAZ najwięcej zakażonych? [DANE]

Gdzie dostać szczepionkę na grypę?

Aby zaszczepić się na grypę, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda receptę na odpowiednią szczepionkę. Szczepionkę na grypę można wykupić w aptece. Niektóre łódzkie przychodnie dysponują nimi na miejscu.

- Jeśli kupujemy szczepionkę w aptece, ważne jest, by do przychodni zanieść ją w torbie termoizolacyjnej - zwraca uwagę Zbigniew Solarz.

Jak dodaje rzecznik sanepidu w Łodzi, pełne uodpornienie następuje po około dwóch tygodniach. Co ważne, szczepienia chronią nie tylko przed zachorowaniem, ale również przed powikłaniami, które bywają bardzo poważne, a nawet śmiertelne.

Maciej Hamankiewicz: Przepraszam za lekarzy, którzy przestraszyli się koronawirusa [Super Raport]