Sylwester 2020 będzie inny niż wszystkie poprzednie. W tym czasie obowiązuje kwarantanna narodowa oraz dodatkowe obostrzenia - od godz. 19:00 dnia 31 grudnia 2020 r. do godz. 6:00 dnia 1 stycznia 2021 r. obowiązywać będzie zakaz przemieszczania. Co za tym idzie, za wyjście z domu bez ważnego powodu grożą mandaty. To znaczy, że strzelanie petardami i puszczanie fajerwerków w przestrzeni publicznej jest niedozwolone.
Fajerwerki będą mogli natomiast odpalić ci, którzy mieszkają w domach z własnym podwórkiem bądź ogrodem. Jednak nawet wtedy należy zachować ostrożność. Warto również wziąć pod uwagę dobro zwierząt - swoich lub sąsiadów - to, co dla nas jest chwilą zabawy i ekscytacji, dla zwierząt stanowi źródło silnego stresu.
A jeśli opiekujesz się czworonogiem, warto abyś tego dnia otoczył swojego psa szczególną opieką.
Oto, jak pomóc psom przetrwać Sylwestra. Poniższe rady przygotowało łódzkie schronisko:
1. CHIPChip to najlepsze zabezpieczenie dla zwierzaka w przypadku zagubienia lub ucieczki. To ochrona zwierzęcia na całe życie. Ale należy pamiętać o uaktualnianiu danych w chipie - jeśli zmieniasz numer telefonu lub adres, te dane też trzeba zmienić w chipie.
2. ADRESATKAKup dla swojego zwierzaka adresatkę, którą przyczepia się do obroży. Jeśli zerwie się ze smyczy, adresatka będzie przy obroży, a ktoś kto znajdzie psa natychmiast Cię powiadomi. Adresatka kosztuje kilka złotych. Warto zainwestować kilka złotych w bezpieczeństwo swojego przyjaciela.
3. SPACERUważaj szczególnie na spacerach, nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy ktoś odpali petardę lub urządzi fajerwerkowy pokaz. Smycz to absolutna konieczność!
Polecany artykuł:
Nie mów i nie myśl: "Mój pies zawsze się pilnuje". To "zawsze" może skończyć się w schronisku. "Mój pies nie reaguje na wystrzały" - to że pies nie reagował rok temu, dwa, pięć, wcale nie znaczy, że właśnie teraz nie zareaguje. Myśl za psa, bądź odpowiedzialny.
Jeśli wiesz, że Twój pies boi się wystrzałów, reaguje na nie panicznie, wyrywa się ze smyczy - załóż mu na spacer dwie obroże (smycz z dwoma karabińczykami zapinamy wtedy do dwóch obroży) lub szelki i obrożę.
Do obroży przyczep adresatkę. Jeśli wyrwie się z szelek - wciąż będzie miał obrożę z adresatką. Nie wychodź na spacer późnym wieczorem! A jeśli Twój pies nie chce wyjść na dwór, chowa się, ucieka w mieszkaniu - nie zabieraj go na siłę na spacer. Lepiej żeby nabrudził w domu, niż narażać go na potworny stres.
4. PRZYGOTUJ MIESZKANIEZamknij okna, zasłoń rolety, zasłony, żaluzje. Włącz głośniej spokojną muzykę. Zachowuj się naturalnie - pamiętaj, że pies doskonale wyczuwa Twój nastrój. Kiedy Ty będziesz zdenerwowany, on będzie nie mniej. Jeśli pies ma w domu swój ulubiony kąt, kryjówkę - zostaw mu dostęp do tego miejsca.
5. PODAWANIE LEKÓWNIE podawaj żadnych leków na własną rękę. Wszelkie leki powinny być podane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii.
6. PRZYTULANIEJeśli Twój pies kiedy jest przestraszony sam przyjdzie do Ciebie, będzie chciał się wtulić, przytulić - przytul. Przytul, głaszcz, mów spokojnym głosem. Ale jeśli pies skryje się w swojej kryjówce w domu - nie wyciągaj go na siłę, nie przytulaj. Możesz usiąść w pobliżu, czasami coś powiedzieć, żeby wiedział że jesteś blisko. Przytulanie psa w sytuacji kiedy ten jest mocno zestresowany ma odwrotny skutek niż przytulanie, pocieszanie człowieka. Przytulanie psa w sytuacji stresowej potęguje i wzmacnia jest stres. Bardzo ważny jest ton głosu - mów do psa spokojnie, nie krzycz, nie podnoś głosu.
7. PSY MIESZKAJĄCE NA ZEWNĄTRZJeśli wiesz, że Twój pies boi się wystrzałów, może warto zaprosić go na tą noc do domu, do garażu. Może warto sprawdzić czy w Twoim ogrodzeniu nie ma dziur, czy pies wcześniej nie zrobił podkopu pod siatką.
8. ROZSĄDEK PONAD WSZYSTKONa nic wszelkie rady i porady, jeśli naszym zachowaniom i postępowaniu nie będzie towarzyszył rozsądek. Musimy myśleć za naszego czworonoga.
Polecany artykuł: