Fałszywi policjanci ukradli milion

i

Autor: Dariusz Kucharski

Fałszywi policjanci ukradli emerytom milion. Muszą oddać pieniądze swoim ofiarom

2022-02-28 12:54

Na kary od 2 lat i 6 miesięcy do 4 lat i 6 miesięcy więzienia skazał Sąd Okręgowy w Łodzi czworo członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w Polsce i Niemczech specjalizowała się w oszustwach tzw. metodą na policjanta. Szef szajki o pseudonimie „Cyngiel” stacjonował na terenie naszych zachodnich sąsiadów. Ofiary przestępców straciły w sumie około miliona złotych.

Grupa działała od 2015 do 2016 roku, kiedy została rozbita przez policjantów. Jeden z jej członków, Damian S. poszedł na współpracę ze śledczymi, w związku z czym nadano mu status małego świadka koronnego. Dzięki jego zeznaniom na ławie oskarżonych zasiadło w w sumie osiem osób oskarżonych o wyłudzanie pieniędzy i oszustwa.

CZYTAJ TEŻ: „Te bestie chciały mnie rozszarpać”. Pogryziony pan Artur cudem uszedł z życiem

Sposób ich działania był zwykle ten sam. Oszuści dzwonili do starszych, często schorowanych osób i podając się za policjantów przekonywali ich, że zgromadzone w bankach oszczędności są w niebezpieczeństwie w związku działalnością przestępczą i należy przekazać je na potrzeby śledztwa. Nieświadome zagrożenia ofiary wypłacały oszczędności życia i przekazywały je podstawionym kurierom.

Fałszywi policjanci ukradli milion. Muszą oddać pieniądze swoim ofiarom

W sumie oszukanych zostało kilkadziesiąt osób, a ich straty przekroczyły milion złotych. Choć prokuratura o oszustwa oskarżyła osiem osób, to wyroki skazujące usłyszało tylko czworo oskarżonych, w tym Damian S., który – zdaniem sądu – złamał przepisy dotyczące świadka koronnego i nie ujawnił wszystkich faktów. On ma trafić do więzienia na 4 lata. 6 miesięcy dłużej spędzi za kratkami Łukasz S., Sylwia S. została skazana na 2 lata i 6 miesięcy, a Krzysztof S. na 3 lata i 6 miesięcy więzienia. Skazani muszą oddać swoim ofiarom zrabowane im pieniądze.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Łask. Śmierć kobiety w dachującym na S8 aucie. Co tam się stało?

Pozostałe osoby zostały uniewinnione. Wyroku, który jest nieprawomocny, na sali sądowej wysłuchało jedynie dwóch oskarżonych.

Sonda
Czy padłeś kiedyś ofiarą oszustwa?
Nasi Partnerzy polecają